• 2013/07/01

Rząd Litwy wzmacnia ochronę kobiet przed przemocą

Rząd Litwy wzmacnia ochronę kobiet przed przemocą

rrl6 czerwca Rząd Litwy wyraził zgodę na podpisanie Konwencji Rady Europy z 11 maja 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR), której celem jest zapewnienie poszanowania praw marginalizowanych grup społecznych, zarówno ze względu na ich etniczne pochodzenie, status socjalny, wyznanie i płeć, wraz z innymi organizacjami broniącymi praw człowieka, uznają decyzję Rządu za ważny krok ku wzmocnieniu praw kobiet przed jakąkolwiek formą przemocy.

Konwencja stwarza ramy dla prawnego przeciwdziałania wszelkim formom przemocy wobec kobiet. Jest to istotny dokument w walce przeciwko przemocy wobec kobiet i przyczyni się do lepszej ochrony ofiar przemocy oraz zwiększy karanie tego rodzaju przestępstw. Podpisanie i ratyfikacja konwencji przyczyni się też do przezwyciężania obojętnej postawy niektórych instytucji państwowych Litwy wobec kwestii przemocy w rodzinie.

Biorąc pod uwagę fakt, że jedynie w 2012 r. 6472 kobiety i 625 dzieci uznane zostały ofiarami przemocy domowej, a do Departamentu Policji złożono 18 tys. skarg dotyczących przemocy domowej, podpisanie i ratyfikacja Konwencji są niezbędne.

Obrońcy praw człowieka wyrażają podziękowanie dla Prezydenta Litwy, członkom parlamentu i rządu, którzy podkreślili konieczność podpisania konwencji. Krok ten wskazuje na decyzję wzmocnienia praw człowieka na Litwie i na świecie, dlatego litewskie organizacje pozarządowe wspierają decyzję Rządu.

Podpisanie Konwencji przez państwo jest pierwszym krokiem w stronę jej ratyfikacji, ale nie oznacza, że weszła ona w życie. Aby Konwencja weszła w życie, konieczne do tego jest jej ratyfikowanie przez 10 sygnatariuszy, w tym przynajmniej przez 8 państw Rady Europy. Dotychczas Konwencję podpisało 30 państw, zaś 8 państw, a mianowicie Turcja, Montenegro, Albania, Portugalia, Austria, Bośnia i Hercegowina, Włochy i Serbia już ratyfikowały Konwencję.

 Krytycy oceniają dokument niejednoznacznie. Obawiają się oni, że jest ona równoznaczna z promowaniem homoseksualizmu i transseksualizmu oraz twierdzą iż jest to atak na rodzinę. Przeciwnicy Konwencji uważają, że 14 artykuł Konwencji, w uzasadnionych wypadkach przewidujący włączenie do programów szkolnych materiału o niestereotypowych rolach przypisanych płciom, może oznaczać nauczanie o homoseksualizmie i transseksualizmie.

Obawy te nie są jednak do końca uzasadnione. Do międzynarodowych traktatów, jakim jest ww. Konwencja, państwa mogą zgłaszać zastrzeżenia, które wyłączają obowiązywanie niektórych zapisów na terytorium tego państwa. W tym wypadku Rząd litewski gwarantował, że realizując przepisy Konwencji będzie kierował się Konstytucją RL oraz prawem litewskim.

Natomiast zwolennicy Konwencji uważają, że jest to wezwanie do większej równości między kobietami a mężczyznami. Przemoc wobec kobiet często jest przyczyną nierówności między płciami, dlatego też ważną kwestią jest przewidziana w Konwencji edukacja oraz zmiana postaw i nastawienia społeczeństwa w kierunku jednoznacznego potępienia przemocy wobec kobiet. Konwencja ma się przyczynić do poprawy sytuacji kobiet poprzez umożliwienie im rzeczywistego korzystania ze wszystkich praw człowieka oraz skutecznie walczyć z ich dyskryminacją.

Litwa już podpisała traktat, jednak na razie powstrzymała się od jego ratyfikacji. W związku z tym EFHR wraz z innymi organizacjami broniącymi praw człowieka wzywa do szybkiej ratyfikacji tego dokumentu, co zapewni poszanowanie praw kobiet na Litwie.

W projekcie uczestniczą również: Įvairovės ir edukacijos namai, Kauno moterų draugija, Lietuvos žmogaus teisių centras, Lygių galimybių plėtros centras, Žmogaus teisių stebėjimo institutas, Tolerantiško jaunimo asociacija, Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacija, Lietuvos sakaliukų sąjunga, Lietuvos žydų bendruomenė, Romų visuomenės centras, Naujoji Kairė „NK95”, VŠĮ „Mediapressa“, Marijampolės apskrities moterų namai – krizių centras, Vilniaus moterų namai, Asociacija Romų Integracijos Namai, Alytaus miesto moterų krizių centras, Tauragės moters užimtumo ir informacijos centras, Susivienijimas „Žali.lt”, DEMOS kritinės minties institutas, Labdaros ir paramos centras “Stop tylėjimui“, Marijampoles apskrities moters veiklos centras.

Centrum na rzecz Równości, Dom Różnorodności i Edukacji, Dom Kobiet w Wilnie, Narodowy Instytut Integracji Społecznej, Centrum Zatrudnienia Kobiet miasta Taurage, Stowarzyszenie Kobiet miasta Kowna,Stowarzyszenie Pomoc Kobiety Kobiecie, Instytut Przestrzegania Praw Człowieka, Stowarzyszenie Planowania Rodziny i Zdrowia Seksualnego, Centrum Pomocy Społecznej i Psychologicznej miasta Klajpeda, Koalicja Praw Człowieka, Stowarzyszenie Tolerancyjnej Młodzieży, Towarzystwo Kobiet miasta Kowna, Centrum Praw Człowieka na Litwie, Klub Kobiet „Dla was”, Centrum Informacyjne dla Kobiet miasta Kretinga, Centrum Młodzieży „In Corpore”, Sieć „Regina”, Centrum Humanizmu, Centrum Informacyjne „PLIUS”, Stowarzyszenie „Intelektualne Decyzje”, Stowarzyszenie „Demetra”, Centrum Wspólnoty Romów. 

Europejska Fundacja Praw Człowieka

Powiązane artykuły

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe nadzieje, cele i wyzwania. W obliczu dynamicznych przemian społecznych…
Dwujęzyczne tablice w Solecznikach są zgodne z prawem – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego na Litwie

Dwujęzyczne tablice w Solecznikach są zgodne z prawem – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego na Litwie

Naczelny Sąd Administracyjny na Litwie (LVAT) wydał przełomowe orzeczenie, uchylając decyzję Państwowej Inspekcji Językowej (VKI) i…
Prawa mniejszości narodowych w Europie – język mniejszości narodowych w użyciu

Prawa mniejszości narodowych w Europie – język mniejszości narodowych w użyciu

Regulacje unijne i międzynarodowe Kwestia nazewnictwa miejscowości w Europie, szczególnie w kontekście języków mniejszości narodowych, jest…