• 2013/12/20

EFHR udziela wsparcia psychologiczno-prawnego dla domów dziecka

EFHR udziela wsparcia psychologiczno-prawnego dla domów dziecka

IMG_6002Przedstawiciele Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) już nieraz współpracowali z domami dziecka na Litwie. Ponieważ podstawowym obszarem zainteresowania Fundacji są mniejszości narodowe, szczególna uwaga była kierowana na domy dziecka, w których przebywają dzieci należące do mniejszości narodowych. Były organizowane między innymi spotkania z dziećmi i wykłady dr Laury Koba oraz prof. Wiesława Wacławczyka w placówkach w Solecznikach, w Podbrodziu oraz w Niemenczynie (http://www.efhr.eu/2013/11/13/ciag-dalszy-wykladow-efhr-o-prawach-czlowieka-w-szkolach/), do których trafiają dzieci z rodzin przede wszystkim polskich i rosyjskich. Kontynuując wyjazdy do domów dziecka została nawiązana współpraca z Panią psycholog Jolantą Masian, która specjalizuje się w terapii dzieci, młodzieży oraz rodzin. Prowadzi warsztaty m.in. z dziedziny rozwiązywania konfliktów, skutecznej komunikacji, profilaktyki wypalenia zawodowego, motywacji do zmian, zachowań asertywnych, zdrowia psychicznego, psychologii rozwojowej i wychowawczej.

W grudniu bieżącego roku rozpoczął się cykl spotkań psychologa z wychowawcami i podopiecznymi domów dziecka w Solecznikach i Podbrodziu.

4 grudnia w siedzibie Fundacji odbyło się spotkanie wychowawców domów dziecka z Podbrodzia oraz Solecznik, które przeprowadziła psycholog Pani Jolanta Masian. Spotkanie miało charakter organizacyjny. W trakcie spotkania omawiano problemy, z którymi stykają się zarówno wychowawcy jak i wychowankowie tych placówek. Celem spotkania było określenie zakresu i form potrzeby pomocy psychologicznej dla wychowanków domów dziecka i ich opiekunów. Obecni na spotkaniu wychowawcy stwierdzili, że problemy, z którymi się stykają na codzień w swojej pracy, wymagają od nich dobrej znajomości podstaw psychologii. Nieprzestrzeganie norm społecznych przez wychowanków, łamanie prawa, wysoki stopień agresji wobec otoczenia, nadpobudliwość, zaburzenia psychiczne, syndrom postraumatyczny, zaburzenia uczenia się to tylko mała część problemów, z którymi borykają się wychowawcy domów dziecka. Jednocześnie, większość przyznała, że brakuje im niezbędnej wiedzy teoretycznej, wsparcia psychologicznego, pomocy w rozwiązywaniu skomplikowanych problemów wychowawczych.Wstępna analiza wykazała też, że wychowawcy domów dziecka pracujący w trudnych warunkach, za niskie wynagrodzenie, pozbawieni wsparcia psychologicznego są zagrożeni wypaleniem zawodowym, co z kolei negatywnie wpływa na ich wychowanków. W trakcie spotkania omawiano problemy wychowawcze, z którymi się stykają wychowawcy. Wiele z wymienionych problemów wiąże się z niedoskonałością prawa i brakiem finansów. Z długiej listy wymienionych problemów zostały wyodrębnione te problemy, które wypływają z braku odpowiedniej wiedzy na temat rozwoju psychicznego dziecka, nieznajomości mechanizmów psychologicznych, braku wsparcia psychologicznego.Wychowawcy zaznaczyli, że obecnie nie ma żadnego systemu szkoleń, pozwalającego na regularne pogłębianie zasobów wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu pracy w placówkach opieki społecznej dla dzieci.

Podsumowując spotkanie, Pani psycholog zaproponowała wychowawcom domów dziecka wsparcie psycho-edukacyjne i konsultacyjne. Ustalono, że w domach dziecka w Solecznikach i Podbrodziu odbędzie się cykl spotkań warsztatowych oraz psychologicznych grup problemowych. Takie spotkania w efekcie powinny przynieść pozytywne skutki w pracy z podopiecznymi domów dziecka, pomóc w wypracowaniu odpowiednich technik wychowawczych, w stworzeniu bezpiecznego klimatu psychologicznego, sprzyjającego rozwojowi wychowanków domów dziecka, a także podbudować poczucie własnej wartości wychowawców domów dziecka, którzy nieraz czują się przytłoczeni ciężarem swojej pracy i odpowiedzialności moralnej.

W ciągu najbliższych miesięcy są przewidziane spotkania grupowe psychologa z dziećmi i ich opiekunami, w czasie których będą prowadzone zarówno warsztaty edukacyjne, jak i konsultacje oraz terapie psychologiczne dla wychowawców i wychowanków placówek. Cykl spotkań będziekontynuowany także w 2014 roku. EFHR z kolei cieszy się z możliwości współpracy i pomocy dla domów dziecka.O innych tego typu inicjatywach przeprowadzonych przez EFHR można poczytać tutaj: ; http://www.efhr.eu/2012/12/29/efhr-z-prezentami-swiatecznymi-w-domu-dziecka-w-podbrodziu/ i http://www.efhr.eu/2013/08/29/akcje-charytatywne-efhr-w-domach-dziecka/)

EFHR

 

Powiązane artykuły

Litewska Izba Adwokacka: kara dyscyplinarna za nienawistny wpis wobec litewskiego Polaka

Litewska Izba Adwokacka: kara dyscyplinarna za nienawistny wpis wobec litewskiego Polaka

Sąd Honorowy Litewskiej Izby Adwokackiej po zbadaniu okoliczności sprawy na rozprawie w dniu 12 grudnia 2024…
10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Został on ustanowiony w dzień uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw…
Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Zmiany proponowane przez Ministerstwo i ich uzasadnienie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Litwy planuje wprowadzić zmiany…