• 2014/04/08

45 pisarzy litewskich sprzeciwia się oryginalnej pisowni nazwisk

45 pisarzy litewskich sprzeciwia się oryginalnej pisowni nazwisk

Rasytoju-sajungos-logoDnia 8 kwietnia 2014 r. 45 litewskich pisarzy wystosowało do najwyższych władz na Litwie oświadczenie, w którym wyraziło swój sprzeciw wobec oryginalnej pisowni imion i nazwisk w wydawanych na Litwie dokumentach. Zdaniem Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) przykre i rozczarowujące jest, że część inteligencji litewskiej nie rozumie i nie chce uregulowania kwestii, które nie są zachcianką części społeczeństwa, ale wchodzą w zakres praw człowieka.

Zdaniem pisarzy uprawomocnienie nielitewskich znaków w dokumentach byłoby m.in. sprzeczne z konstytucyjną zasadą języka państwowego oraz szkodliwe dla narodu i państwa. Byłoby również naruszeniem przepisów Ustawy o języku państwowym. W użyciu języka litewskiego znalazłoby się około 150 nowych liter i znaków diakrytycznych, a to by wprowadziło zamieszanie zarówno w mowie jak i piśmie oraz zakłóciło pracę placówek i firm.

W zaistniałej sytuacji cieszyć może jedynie fakt, iż oświadczenie podpisało 45 z ok. 363 członków Litewskiego Związku Pisarzy (Lietuvos rašytojų sąjunga). Daje to nadzieję, że reszta pisarzy litewskich jest świadoma potrzeby zapewnienia ochrony podstawowych praw człowieka, w tym prawa do zapisu nazwiska w oryginale.

EFHR przypomina, że od 1922 r. język litewski ma status języka państwowego, jednak pisownia nielitewskich imion i nazwisk w oryginale nie była uważana za łamanie Konstytucji. Już w ustawie o nazwiskach z dnia 6 grudnia 1938 r. ustanowiono, że nazwisko osoby nie będącej Litwinem pisane jest zgodnie z zasadami pisowni i języka litewskiego, ale może też być pisane również tak, jak w swoim języku pisze jej posiadacz, jeżeli wyraził on taką wolę i jeżeli alfabet tego języka jest alfabetem łacińskim. Powstaje więc naturalne pytanie, dlaczego takie uregulowanie nie może być wprowadzone również dzisiaj.

Możliwość pisania imion i nazwisk w oryginale przewiduje również orzeczenie Rady Najwyższej z 1991 w sprawie pisowni imion i nazwisk w paszporcie obywatela Republiki Litewskiej. Natomiast w  najnowszym orzeczeniu Sądu Konstytucyjnego z 27 lutego 2014 r. tłumaczy się, że w paszporcie obywatela Republiki Litewskiej w niektórych wypadkach pisząc imiona i nazwiska można używać liter należących nie tylko do alfabetu języka litewskiego, ale i innych znaków wywodzących się z łaciny. W ten sposób Sąd Konstytucyjny w zasadzie wprowadził możliwość uprawomocnienia pisowni imion i nazwisk na podstawie znaków wywodzących się z łaciny. Pisaliśmy o tym: http://www.efhr.eu/2014/04/07/projekt-ustawy-liberalizujacy-pisownie-imion-i-nazwisk-nadal-brak-rozwiazania-problemu/.

Zauważyć też należy, że używanie alfabetu łacińskiego jest szeroko rozpowszechnione przy rejestrowaniu numerów środków transportu, znaków towarowych czy nazw przedsiębiorstw i jak dotychczas język litewski nie ucierpiał na tym. Powołując się na takie nazwy, EFHR nie raz udowadniała, że w zależności od potrzeb, litery nielitewskie zagrażają lub też nie państwowości Litwy. Pisaliśmy o tym: http://www.efhr.eu/2012/11/16/ciag-dalszy-walki-o-pisownie-nazwisk/.

Zgodnie z danymi Urzędu Ewidencji Ludności, w paszportach obywateli Litwy zarejestrowanych jest ponad 8 000 tys. nielitewskich (m.in. Alexander, Matthew, Maxim, Szczerba, itd.) Oryginalna pisownia imion i nazwisk pozostaje aktualną kwestią nie tylko dla przedstawicieli mniejszości narodowych, lecz także dla Litwinów, którzy zawarli związek małżeński z cudzoziemcem. (http://www.efhr.eu/2012/12/28/w-na-litwie-jednak-zgodne-z-prawem/)

EFHR podkreśla, że jednym z podstawowych praw każdego z obywateli jest prawo do poszanowania życia osobistego i życia rodzinnego (również prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk). Zgodnie z art. 11 Konwencji ramowej o ochronie mniejszości narodowych, którą Litwa podpisała i ratyfikowała, „Strony zobowiązują się uznać, że każda osoba należąca do mniejszości narodowej ma prawo do używania jego/jej nazwiska (patronimiku) i imion w języku mniejszości oraz ich oficjalnego uznania zgodnie z trybem przyjętym w ich ustawodawstwie”. Oprócz tego Litwa jako jedna ze stron Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych ma zapewnić, że osobom należącym do mniejszości narodowych, religijnych i językowych, wraz z innymi członkami ich grup, nie może być odebrane prawo posiadania własnej kultury, wyznania i praktykowania swojej religii czy używania języka ojczystego.

Przedstawione powyżej dokumenty zapewniają przedstawicielom mniejszości narodowych prawo nieskrępowanego używania ich języka ojczystego zarówno w prywatnym jak i w publicznym życiu. EFHR ma szczerą nadzieję, że podpisani pod oświadczeniem pisarze uwzględnią przedstawione powyżej argumenty i poprą projekt ustawy uprawomocniający nielitewską pisownię imion i nazwisk w dokumentach wydawanych na Litwie. Mamy nadzieję, że okażą oni w ten sposób swoją nieobojętność kwestii ochrony praw człowieka.

EFHR

Powiązane artykuły

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Po 25 latach przerwy, uczniowie szkół z polskim językiem nauczania na Litwie przystąpili do państwowego egzaminu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wyraża głęboką troskę w związku z aktualną sytuacją dwóch szkół mniejszości…
Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…