• 2014/09/19

EFHR w polskich i litewskich szkołach – projekt „Jesteśmy Podobni”

EFHR w polskich i litewskich szkołach – projekt „Jesteśmy Podobni”

DSC02353Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) ruszyła z nowymi inicjatywami skierowanymi do młodzieży szkolnej.

Od 15 września b.r. przedstawiciele Fundacji rozpoczęli intensywny cykl wyjazdów do szkół wileńskich z litewskim językiem nauczania. Celem prowadzonych szkoleń jest szerzenie świadomości nt. praw człowieka i wartości obywatelskich takich jak: równość o różnych podstawach oraz wolność słowa i jej granice. Podczas wykładów dla uczniów EFHR od 2011 r. zapoznaje z inicjatywą przeciwko dyskryminującym komentarzom w internecie i 40 dotychczas wygranych spraw. Uczestnicy będą szukali granicy pomiędzy opinią osobistą a obraźliwym komentarzem, zapoznają się z karami wymierzanymi za pisanie dyskryminujących komentarzy oraz otrzymają bezpłatny materiał edukacyjny m.in. o Radzie Europy „47 państw i jedna organizacja”.

Szkoły chętne do współpracy prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy

Jednocześnie informujemy, że kontynuujemy realizację projektu Jesteśmy Podobni, w ramach którego odbyło się już pierwsze spotkanie integracyjne uczniów szkoły polskiej i litewskiej w Podbrzeziu. Na spotkaniu udział wzięło 20 uczniów klas 9-12 oraz 2 nauczyciele, przedstawiciele obu narodowości.

Jednym z głównych celów projektu jest m.in. pogłębienie integracji społecznej polskiej mniejszości narodowej mieszkającej na Litwie, poprawienie wizerunku zarówno Polaków jak i Litwinów w społeczeństwie oraz wyeliminowanie negatywnych stereotypów panujących wśród przedstawicieli obu narodowości.

Na spotkaniu uczniów Szkoły Średniej im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu i gimnazjum „Verdenės” w Podbrzeziu została zaprezentowana wspólna historia, sztuka, kuchnia, kultura i polityka. Uczestnicy spotkania szukali m.in. aspektów łączących oba narody. Została również przeprowadzona Wiktoryna i zabawy integracyjne. W końcu interaktywnego wykładu uczniowie oraz nauczyciele otrzymali nagrody.

Kolejne spotkanie integracyjne odbędzie juz wkrótce w Rudaminie. Szkoły chętne wziąć udział w projekcie prosimy o kontakt.

Pragniemy zaznaczyć, że na tym współpraca EFHR z młodzieżą nie kończy się – już w październiku ruszamy z kolejną inicjatywą – kontynuacją edukacyjnego innowacyjnego projektu Europejczycy, Polacy, Obywatele. Śledźcie informację na stronie http://wos.efhr.eu/ oraz www.efhr.eu

EFHR

Powiązane artykuły

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe nadzieje, cele i wyzwania. W obliczu dynamicznych przemian społecznych…
Dwujęzyczne tablice w Solecznikach są zgodne z prawem – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego na Litwie

Dwujęzyczne tablice w Solecznikach są zgodne z prawem – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego na Litwie

Naczelny Sąd Administracyjny na Litwie (LVAT) wydał przełomowe orzeczenie, uchylając decyzję Państwowej Inspekcji Językowej (VKI) i…
Prawa mniejszości narodowych w Europie – język mniejszości narodowych w użyciu

Prawa mniejszości narodowych w Europie – język mniejszości narodowych w użyciu

Regulacje unijne i międzynarodowe Kwestia nazewnictwa miejscowości w Europie, szczególnie w kontekście języków mniejszości narodowych, jest…