• 2014/11/13

EFHR walczy przeciwko Rasizmowi i Antysemityzmowi

EFHR walczy przeciwko Rasizmowi i Antysemityzmowi

2014-11-11-11.06.50-300x241Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wyraża swoje obawy związane z rosnącym sukcesem skrajnie nacjonalistycznych partii w ostatnich wyborach parlamentarnych w całej Europie. Fundacja jest przekonana, że tendencje te muszą być zatrzymane i że należy podjąć wszelkie działania w celu uniknięcia sytuacji, w której straszliwe wydarzenia obejmujące prześladowania Żydów, Romów i innych grup społecznych, nie miały prawa się po raz kolejny w historii ludzkości powtórzyć.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację dyskryminacji w naszym kraju, EFHR zauważa, że według najnowszych opinii w sprawie realizacji Konwencji Ramowej o Ochronie Mniejszości Narodowych (KROMN) przez Litwę, krajowe strategie promowania skutecznej równości wśród obywateli muszą zostać wzmocnione. Co więcej, Fundacja chciałaby również przypomnieć, że promowanie równości wśród osób musi być priorytetem dla wszystkich rządów.

EFHR wierzy, że niezwykle ważnym krokiem jest podnoszenie świadomości znaczenia równości, tolerancji i wzajemnego szacunku już od najmłodszych lat. Dlatego nasza organizacja prowadzi kampanie edukacyjne w szkołach, w ramach których między innymi zaakcentowała Międzynarodowy Dzień walki z Faszyzmem i Antysemityzmem poprzez zorganizowanie kampanii antyrasistowskiej, która odbyła się na Uniwersytecie M. Romera w Wilnie, w dniu 11 listopada 2014 roku. Kampania została zroganizowana przez dwie wolontariuszki EFHR, które odbywają wolontariat w ramach Wolontariatu Europejskiego (EVS).

EFHR niezmiernie cieszy się z szerokiego zainteresowania wśród studentów, którzy poprzez zaangażowanie w naszych działaniach byli skłonni wyrazić swoje poglądy na temat praw człowieka. Stoisko fundacji na międzynarodowej kampanii antydyskryminacyjnej wraz z darmowymi materiałami informacyjnymi (takimi jak broszury, plakaty, pocztówki, nalepki, przesłane Fundacji przez partnerską organizację pozarządową UNITED) stało się przedmiotem zainteresowania wielu osób.

Wszyscy uczestnicy otrzymali ulotki i edukacyjne broszury Rady Europy m.in.  „Prawa i wolności w praktyce” oraz „47 krajów i jedna organizacja … Rada Europy”. Studenci dowiedzieli się, jak przyczynić się do międzynarodowych projektów mających na celu zwalczanie rasizmu oraz w jaki sposób mogą promować prawa człowieka jako wolontariusze w naszej organizacji.

W celu osiągnięcia jak najskuteczniejszego sposobu zwalczania wszelkich form rasizmu, antysemityzmu i wrogiego nastawienia do określonych grup społecznych EFHR współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi (NGOs), takimi  jak UNITED, ENAR i in. Dzięki najnowszej kampanii, nasi przedstawiciele przyczynili się do promowania międzynarodowej kampanii przeciwko dyskryminacji, propagowanej przez UNITED.

Aby uzyskać więcej informacji na temat naszych ubiegłych kampanii antydyskryminacyjnych, odwiedź naszą stronę.

EFHR

EU_flag_Erasmus__vect_POS

Powiązane artykuły

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe nadzieje, cele i wyzwania. W obliczu dynamicznych przemian społecznych…
Dwujęzyczne tablice w Solecznikach są zgodne z prawem – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego na Litwie

Dwujęzyczne tablice w Solecznikach są zgodne z prawem – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego na Litwie

Naczelny Sąd Administracyjny na Litwie (LVAT) wydał przełomowe orzeczenie, uchylając decyzję Państwowej Inspekcji Językowej (VKI) i…
Prawa mniejszości narodowych w Europie – język mniejszości narodowych w użyciu

Prawa mniejszości narodowych w Europie – język mniejszości narodowych w użyciu

Regulacje unijne i międzynarodowe Kwestia nazewnictwa miejscowości w Europie, szczególnie w kontekście języków mniejszości narodowych, jest…