• 2017/10/09

Wywiad z Carmen Cara Lorente- wolontariuszką EVS

Wywiad z Carmen Cara Lorente- wolontariuszką EVS

Od 3 miesięcy Carmen uczestniczy w Wolontariacie Europejskim (EVS) w ramach programu „Prawa człowieka w życiu codziennym”. Cały pobyt obejmuję 10 miesięcy. Zadaliśmy kilka pytań o wrażenia oraz dotychczasowe doświadczenia związane z programem EVS.

Skąd dowiedziałaś się o Europejskiej Fundacji Praw Człowieka oraz wolontariacie EVS?

Prawdę mówiąc, nie miałam pojęcia o istnieniu Fundacji oraz o danym wolontariacie. Zarejestrowałam się na stronie Europejskiego Korpusu Solidarności i otrzymałam maila z zaproszeniem za rozmowę rekrutacyjną w ramach wolontariatu EVS. W ten sposób dowiedziałam się zarówno o Fundacji jak i EVS. Zaczęłam szukać informacji na temat Fundacji. Spodobało mi się że Fundacja jest ściśle powiązana z prawem i postanowiłam wziąć udział w programie.

Opowiedz nam o swoim pobycie na Litwie oraz pracy z EFHR.

Kultura litewska znacznie różni się od tej która istnieje w Hiszpanii, państwie z którego pochodzę. Tutaj ludzie zachowują się w inny sposób i na początku miałam problemu żeby do tego przywyknąć. Jednak po upływie 2 miesięcy mojego pobytu na Litwie zaaklimatyzowałam się w Wilnie.

Nauczyłam się podziwiać piękno tego miasta a także staram się korzystać z różnych atrakcji które ono oferuję. Miasto organizuje wiele ciekawych wydarzeń oraz innych rozrywek w których można uczestniczyć. Jest to również niepowtarzalna możliwość zwiedzania innych państw sąsiadujących z Litwą. Co więcej, ceny są naprawdę niskie.

Odnośnie uczestnictwa w projekcie EVS w Fundacji, uważam się za szczęściarę gdyż jest to szansa aby wiele się nauczyć oraz zyskać niezbędne doświadczenie związane z kierunkiem moich studiów. Moim zdaniem, to niezwykłe doświadczenie na Litwie będzie miało pozytywny wpływ na moje przyszłe życie zawodowe które wiąże z prawem.

Jakie są twoje plany na najbliższe lata?

Nie jestem jeszcze co do nich pewna. Jak na razie zostało mi 7 miesięcy w Wilnie, jednak mam kilka pomysłów na najbliższą przyszłość. Chciałabym aplikować na studia doktoranckie do jednego z państw z wiodącym językiem francuskim. Następnie, chciałabym rozpocząć pracę w jakiejś organizacji międzynarodowej.

Czy masz jakieś rady dla przyszłych wolontariuszy EVS?

Pobyt na Litwie jest wspaniałą możliwością na spędzenie wartościowego czasu dlatego musicie wyłapywać pozytywne momenty i doceniać każdą chwilę. Jednak dla ludzi pochodzących z krajów, w których kultura znacznie różni się od wschodnioeuropejskiej, przystosowanie się do życie na Litwie, może stanowić problem. W takiej sytuacji wiele z nich będzie chciało wrócić do swojego kraju gdyż będzie to najprostsze wyjście. To wyzwanie któremu należy stawić czoła a determinacja bardzo w tym pomoże i z czasem dopasujecie się do życia w tym państwie.

EFHR

Powiązane artykuły

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Został on ustanowiony w dzień uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw…
Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Zmiany proponowane przez Ministerstwo i ich uzasadnienie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Litwy planuje wprowadzić zmiany…
Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Dnia 7 listopada 2024 roku litewski Sejm przegłosował ustawę o mniejszościach narodowych. Przyjęcie ustawy było długo…