• 2011/08/18

Europejska Fundacja Praw Człowieka przeciwko narastającej fali nienawiści w internecie na Litwie

Dnia 18 sierpnia 2011 br. do Prokuratury Generalnej Litwy Europejska Fundacja Praw Człowieka skierowała kilkanaście wniosków o wszczęcie postępowań karnych przeciwko osobom, które w swoich komentarzach internetowych nawoływały do czynów niezgodnych z prawem lub odnosiły się w sposób pogardliwy, poniżający i obraźliwy wobec obywateli Litwy przynależących do mniejszości narodowych, w szczególności polskiej mniejszości. Podstawą prawną skarg jest art. 170 (ust. 2 i 3) Kodeksu Karnego, który penalizuje podżeganie przeciwko jakiemukolwiek narodowi, rasie, etnicznej, religijnej lub innej grupie osób.

W naszej ocenie autorzy komentarzy wypowiedzieli się na temat mniejszości narodowych w sposób przekraczający granice swobody wyrażania przekonań wyznaczone przez międzynarodowe umowy ratyfikowane przez Republikę Litewską, Europejską Konwencję Praw Człowieka oraz Konstytucję RL. Skargi zostały sporządzone przez Europejską Fundację Praw Człowieka, której głównym celem jest promowanie działalności obywatelskiej oraz zabieganie o szanowanie praw marginalizowanych grup społecznych zarówno ze względu na ich etniczne pochodzenie, status socjalny, wyznanie czy płeć.

Celem kampanii jest zakończenie poczucia bezkarności tych wszystkich, którzy bez zahamowań i jakichkolwiek oporów naruszają godność innych, włącznie z nawoływaniem do pozbawienia ich życia. Dodatkowo Fundacja chciałaby doprowadzić do tego, ażeby organy państwowe, odpowiedzialne za przestrzeganie prawa, zaczęły dostrzegać powagę sytuacji oraz zagrożenie, które jest z tym związane. Państwo nie może bezczynnie przyglądać się narastającej fali nienawiści na niespotykaną dotąd skalę. Jak pokazuje historia, od słowa do czynów niestety czasami droga jest bardzo krótka.

Europejska Fundacja Praw Człowieka

Powiązane artykuły

Twoje prawo do oryginalnej pisowni imienia i nazwiska

Twoje prawo do oryginalnej pisowni imienia i nazwiska

Możliwość używania pełnej, zgodnej z historycznym i kulturowym dziedzictwem pisowni imiona i nazwiska stanowi jedno z…
Sąd Najwyższy Republiki Litewskiej oddala skargę kasacyjną w sprawie pisowni imienia i nazwiska litewskiego Polaka

Sąd Najwyższy Republiki Litewskiej oddala skargę kasacyjną w sprawie pisowni imienia i nazwiska litewskiego Polaka

Sąd Najwyższy Litwy wydał w dniu 13 lutego 2025 r. ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie dotyczącej pisowni…
Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe nadzieje, cele i wyzwania. W obliczu dynamicznych przemian społecznych…