• 2011/11/22

Oferta stypendialna, wsparcie finansowe dla młodzieży oraz szkolenia dla nauczycieli

 

Europejska fundacja praw człowieka z przyjemnością informuje o ciekawych programach oferujących stypendia oraz wsparcie finansowe dla młodzieży, a także szkolenia dla nauczycieli. Poniżej znajdą Państwo krótkie opisy wraz z danymi kontaktowymi. Zapraszamy również do odwiedzenia strony internetowej naszej Fundacji www.efhr.eu, gdzie znajdą Państwo informacje o dostępnych stypendiach (polskich, litewskich i europejskich), scenariusze lekcji europejskich, a także artykuły z polskich mediów na Litwie przetłumaczone na język angielski. Na facebooku na bieżąco zamieszczamy linki do ciekawych programów europejskich, stypendiów i konkursów dla młodzieży.

Polsko – Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży

Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży powstał 1 czerwca 2007 roku w wyniku porozumienia między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej oraz Rządem Republiki Litewskiej. Jego działalność objęły honorowym patronatem Premierzy Polski i Litwy. Fundusz wspiera finansowo i merytorycznie realizację projektów młodych ludzi z obu krajów poprzez wymiany, seminaria oraz szkolenia. Głównym celem działalności Funduszu jest kształtowanie wzajemnych stosunków międzynarodowych poprzez inspirowanie młodzieży do wspólnych działań, mających na celu przełamywanie narodowych stereotypów, budowanie przyjaznej współpracy oraz umacnianie więzi między Polską i Litwą. Działalność Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży skupiają się na popularyzowaniu edukacji pozaformalnej i międzykulturowej.

Aby otrzymać od Funduszu wsparcie finansowe dla danego projektu należy wziąć udział w dorocznym Konkursie Wniosków. Projekty można realizować w ramach dwóch formatów, z których pierwszy dotyczy organizowania wymian młodzieży polskiej i litewskiej oraz seminaria i szkolenia, natomiast w ramach drugiego realizowane są różnego rodzaju projekty informacyjne, inspirujące współpracę kulturalną, propagujące tolerancję, a także różnego rodzaju publikacje, imprezy, spotkania oraz inicjatywy młodych ludzi z Polski i Litwy mające na celu zbliżenie między narodami. Do tegorocznych priorytetów Funduszu należy przede wszystkim promowanie dialogu międzykulturowego, włącznie młodzieży z mniejszymi możliwościami, upowszechnianie postaw inspirujących współpracę kulturalną oraz zachęcanie i rozwijanie postaw promujących wolontariat międzynarodowy. Zgodnie z Regulaminem wnioskodawcami mogą być wszystkie instytucje oświatowe, publiczne oraz organizacje pozarządowe, z wyłączeniem podmiotów komercyjnych nastawionych na zysk, natomiast uczestnikami projektów mogą być młodzi ludzie w wieku 13-30 lat oraz osoby pracujące z młodzieżą, które legalnie mieszkają na terenie Polski lub Litwy. Odpowiednie formularze oraz więcej informacji na temat wymagań formalnych i terminów składania wniosków można znaleźć na stronie http://www.plf.org.pl/konkurs-wnioskow/zasady-konkursu

Od 2007 roku zorganizowano cztery konkursy wniosków, w ramach których dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu od Funduszu dofinansowano 134 projekty, między innymi Trudne rozmowy o Czesławie Miłoszu – tolerancja, dialog, partnerska współpraca, Gdybyśmy mogli odbudować Rzeczpospolitą Obojga Narodów, „Wspólne Korzenie”, Letnią Szkołę Liderów i wiele innych. Więcej informacji, a także szczegółowe opisy projektów można znaleźć na stronie www.plf.org.pl/.

Program Comenius

Comenius jest jednym z czterech programów sektorowych stworzonego przez Unię Europejską Programu Lifelong Learning Programme („Uczenie się przez całe życie”), który wspiera finansowo i merytorycznie wspólne realizowanie projektów przez europejskie placówki edukacyjne, współpracę międzynarodową władz oświatowych, uczestnictwo nauczycieli w kursach doskonalenia zawodowego, a także tworzenie partnerstw między placówkami oświatowymi różnych krajów europejskich.

Program Comenius skierowany jest przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich, nauczycieli i personelu tych placówek, różnego rodzaju stowarzyszeń, organizacji non profit, organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli podmiotów odpowiedzialnych za organizację i realizację oświaty i edukację na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym. Ma on na celu rozwijanie wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich, a także pomaganie młodym ludziom w nabyciu podstawowych umiejętności i kompetencji życiowych niezbędnych dla rozwoju osobistego, aktywnego obywatelstwa europejskiego.

Oprócz możliwości realizowania przez szkoły z różnych krajów projektów „Partnerskie Szkoły” (więcej informacji pod adresem http://comenius.org.pl/index.php/ida/3/), Program Comenius oferuje Partnerskie Projekty Regio (http://comenius.org.pl/index.php/ida/194/), wzmacniające współpracę między lokalnymi i regionalnymi władzami oświatowymi w Europie, a w konsekwencji stwarzające młodym ludziom więcej możliwości edukacji za granicą.

Więcej informacji, a także informacyjne platformy elektroniczne, będące miejscem wymiany doświadczeń i pomysłów na projekty, można znaleźć na stronie http://comenius.org.pl.

Polonijne Centrum Nauczycielskie w Lublinie

Zadaniem Centrum jest merytoryczne i metodyczne wspomaganie nauczycieli spoza granic Rzeczypospolitej Polskiej, uczących języka polskiego i innych przedmiotów w języku polskim. Centrum prowadzi m.in. szkolenia dla nauczycieli polonijnych przez internet. Więcej informacji o działalności Centrum oraz o szkoleniach: http://www.pcn.lublin.pl/pcn/pcn.php?str=oferta&ofe=ofe online

Powiązane artykuły

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe nadzieje, cele i wyzwania. W obliczu dynamicznych przemian społecznych…
Dwujęzyczne tablice w Solecznikach są zgodne z prawem – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego na Litwie

Dwujęzyczne tablice w Solecznikach są zgodne z prawem – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego na Litwie

Naczelny Sąd Administracyjny na Litwie (LVAT) wydał przełomowe orzeczenie, uchylając decyzję Państwowej Inspekcji Językowej (VKI) i…
Prawa mniejszości narodowych w Europie – język mniejszości narodowych w użyciu

Prawa mniejszości narodowych w Europie – język mniejszości narodowych w użyciu

Regulacje unijne i międzynarodowe Kwestia nazewnictwa miejscowości w Europie, szczególnie w kontekście języków mniejszości narodowych, jest…