• 2011/12/30

Konkurs im. braci Janowiczów pt. „Moje Wilno. Rozmowy pokoleniowe”

Konkurs im. braci Janowiczów pt. „Moje Wilno. Rozmowy pokoleniowe”

plakacik_moje_wilnoEuropejska Fundacja Praw Człowieka zaprasza do wzięcia udziału w konkursie artystycznym im. braci Janowiczów „Moje Wilno. Rozmowy Pokoleniowe”.  Ideą konkursu jest pokazanie więzi jaka łączy Polaków i Litwinów, w rozmowach między pokoleniami. Do wygrania pula pieniężna w wysokości 15 tys. zł.

Konkurs im. braci Janowiczów pt. „Moja Litwa. Rozmowy pokoleniowe” to prywatna inicjatywa rodziny Jana i Leona Janowiczów – Polaków wychowanych w Wilnie, w których pamięci i twórczości artystycznej Litwa pozostała na zawsze jako miejsce wyjątkowe i magiczne.

Pomysłodawcami i organizatorami konkursu są Tomasz Ulatowski, członek rodziny Janowiczów oraz Maciej Zarębski, wieloletni wydawca książek Leona Janowicza. Obaj Panowie postanowili kontynuować dorobek artystyczny braci Janowiczów po ich śmierci, wydając książki: „Erudyta niepowszedni…” o Leonie Janowiczu oraz „Pamiętnik. Tak było” – wileńskie wspomnienia Jana Janowicza.

Jan i Leon Janowiczowie byli Polakami wychowanymi na wileńszyznie i wileńskie klimaty towarzyszyły im prze całe życie. Leon Janowicz pisał książki poświęcone Wilnu i Litwie. Jan pisał i malował .W  Jego obrazach  pojawiały sięlitewskie pejzaże,  a wspomnienia zawarł w pamiętniku pt. „Tak było”.

Udział w konkursie może wziąć każdy, bez względu na wiek, język  i kraj zamieszkania. Organizatorzy nie ukrywają, iż mają nadzieję  naliczny udziałludzi młodych, którzy spisząlub zarejestrują swoje rozmowy, wywiady z dziadkami, rodzicami, sąsiadami, przejrzą albumy rodzinne, zajrzą do starychlistówlub pamiętników.  Rezultatem mają być niezwykłe „Rozmowy pokoleniowe”, które będą zapisamiludzkiej pamięci w formieliterackiej, wideo i audio.

Konkurs skierowany jest do wszystkich, dla których, podobnie, jak dla braci Janowiczów, Wilno znajduje szczególne miejsce w sercu, pamięci i  tradycjach rodzinnych. Prace konkursowe należy nadsyłać do 31 marca 2012 r. zgodnie z Regulaminem Konkursu.

Organizatorzy Konkursu przewidzieli nagrody w trzech kategoriach:literackiej, wideo oraz nagrania audio. Pan Tomasz Ulatowski przeznaczył na nagrody 15 tys. złotych

Liczę na to, że dzięki konkursowi uda nam się wydobyć to, co dobre w stosunkach polsko -litewskich. Zdaję sobie sprawę, iż patroni konkursu nie są znanymi postaciami. Bracia Janowiczowie są jednak dowodami na istnienie prawdziwych wileńskich sentymentów i takich klimatów będziemy szukać właśnie w pracach konkursowych. – mówi Tomasz Ulatowski.

Konkursowi patronuje Ambasada Republiki Litewskiej w Polsce oraz Jerzy Bańkowski –  KonsulHonorowy Republiki Litewskiej w Toruniu. Organizatorzy konkursu nie ukrywają, że z chęcią nawiążą współpracę także z innymi organizacjami i osobami zaangażowanymi w stosunki polsko –litewskie. Wsparcie finansowe dla organizatorów konkursu przeznaczyły spółki Multimedia Polska oraz Polimex Mostostal.

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie www.mojewilno.eu, dostępnej w języku polskim ilitewskim. Na stronie można pobrać regulamin oraz kartę zgłoszeniową do konkursu.

 

Konkurs Moje Wilno. Rozmowy pokoleniowe
Regulamin Konkursu LT
Brolių Janowiczų konkursas

 

Powiązane artykuły

Twoje prawo do oryginalnej pisowni imienia i nazwiska

Twoje prawo do oryginalnej pisowni imienia i nazwiska

Możliwość używania pełnej, zgodnej z historycznym i kulturowym dziedzictwem pisowni imiona i nazwiska stanowi jedno z…
Sąd Najwyższy Republiki Litewskiej oddala skargę kasacyjną w sprawie pisowni imienia i nazwiska litewskiego Polaka

Sąd Najwyższy Republiki Litewskiej oddala skargę kasacyjną w sprawie pisowni imienia i nazwiska litewskiego Polaka

Sąd Najwyższy Litwy wydał w dniu 13 lutego 2025 r. ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie dotyczącej pisowni…
Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe nadzieje, cele i wyzwania. W obliczu dynamicznych przemian społecznych…