• 2012/03/21

Włącz się w Europejski Tydzień Przeciwko Rasizmowi!

Od konferencji, wykładów, występów teatrów ulicznych, koncertów do ścierania ze ścian miast rasistowskich haseł – to zaledwie część wydarzeń, które będą organizowane przez cały tydzień marca w całej Europie z okazji Tygodnia Solidarności z Ludami Zmagającym się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową. Obchody rozpoczynają się 21 marca – w Międzynarodowym Dniu Walki z Dyskryminacją Rasową.

Większość imprez w tym roku będzie organizowanych w ramach kampanii „Open your mind. Speak out against racism!” (Otwórz swój umysł. Wypowiedz się przeciwko rasizmowi“) organizowanej przez sieć UNITED (patrz: http://www.unitedagainstracism.org). UNITED for Intercultural Action skupia ponad 560 organizacji, dla których walka z rasizmem oznacza nie tylko krytykę rasistowskich polityk na poziomie europejskim lub lokalnym, ale oznaczy także przeciwdziałanie rasizmowi i rasistowskim stereotypom w naszym własnym otoczeniu i w naszych własnych umysłach. W 2012 roku do grupy UNITED dołączyła również Europejska Fundacja Praw Człowieka, która weźmie m.in udział w dwóch marcowych przemarszach w obronie praw człowieka i jego wolności (http://www.efhr.eu/2012/02/03/przemarsze-w-obronie-swych-praw/).

W akcje marcowego tygodnia może się włączyć się każdy. Główny cel to dotrzeć z przesłaniem do opinii publicznej. Aby go zrealizować podejmowane są przeróżne działania. Organizacje studenckie i związki nauczycieli często organizują w tym czasie specjalne lekcje, spotkania, wykłady, zbierają podpisy pod petycjami. Publiczne debaty, okrągłe stoły i konferencje – stwarzają przestrzeń do refleksji i burzy mózgów. Wiele organizacji wykorzystuje ten czas, aby ogłosić swój roczny raport, a w nim zwrócić uwagę na najbardziej palące problemy. Organizowanych jest także wiele imprez plenerowych – koncerty, pokazy filmów, spotkania sportowe (podczas których propaguje się idee sportu bez rasizmu) lub akcje usuwania rasistowskich napisów z murów. Każda forma jest ważna. Każdy może wypowiedzieć się przeciwko rasizmowi i dyskryminacji na swój własny sposób. Otwórz swój umysł!

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH WŁĄCZENIEM SIĘ DO WSPÓLNEGO DZIEŁA O KONTAKT Z NAMI!

 


Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową został ustanowiony w 1996 roku dla uczczenia ofiar pokojowej demonstracji w Sharpeville. 21 marca 1960 roku w tym mieście południowoafrykańska policja zastrzeliła 69 uczestników pokojowej demonstracji, którzy protestowali przeciwko polityce apartheidu. Tydzień Solidarności z Ludami Zmagającym się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową ustanowiono w 1979 roku jako jeden z elementów programu obchodów pierwszej Dekady Walki z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową.

 

Europejska Fundacja Praw Człowieka

e-mail: efhr@efhr.eu

571 KiB
1084 Downloads

 

7.8 MiB
720 Downloads

Powiązane artykuły

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Został on ustanowiony w dzień uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw…
Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Zmiany proponowane przez Ministerstwo i ich uzasadnienie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Litwy planuje wprowadzić zmiany…
Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Dnia 7 listopada 2024 roku litewski Sejm przegłosował ustawę o mniejszościach narodowych. Przyjęcie ustawy było długo…