• 2012/03/21

Włącz się w Europejski Tydzień Przeciwko Rasizmowi!

Od konferencji, wykładów, występów teatrów ulicznych, koncertów do ścierania ze ścian miast rasistowskich haseł – to zaledwie część wydarzeń, które będą organizowane przez cały tydzień marca w całej Europie z okazji Tygodnia Solidarności z Ludami Zmagającym się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową. Obchody rozpoczynają się 21 marca – w Międzynarodowym Dniu Walki z Dyskryminacją Rasową.

Większość imprez w tym roku będzie organizowanych w ramach kampanii „Open your mind. Speak out against racism!” (Otwórz swój umysł. Wypowiedz się przeciwko rasizmowi“) organizowanej przez sieć UNITED (patrz: http://www.unitedagainstracism.org). UNITED for Intercultural Action skupia ponad 560 organizacji, dla których walka z rasizmem oznacza nie tylko krytykę rasistowskich polityk na poziomie europejskim lub lokalnym, ale oznaczy także przeciwdziałanie rasizmowi i rasistowskim stereotypom w naszym własnym otoczeniu i w naszych własnych umysłach. W 2012 roku do grupy UNITED dołączyła również Europejska Fundacja Praw Człowieka, która weźmie m.in udział w dwóch marcowych przemarszach w obronie praw człowieka i jego wolności (http://www.efhr.eu/2012/02/03/przemarsze-w-obronie-swych-praw/).

W akcje marcowego tygodnia może się włączyć się każdy. Główny cel to dotrzeć z przesłaniem do opinii publicznej. Aby go zrealizować podejmowane są przeróżne działania. Organizacje studenckie i związki nauczycieli często organizują w tym czasie specjalne lekcje, spotkania, wykłady, zbierają podpisy pod petycjami. Publiczne debaty, okrągłe stoły i konferencje – stwarzają przestrzeń do refleksji i burzy mózgów. Wiele organizacji wykorzystuje ten czas, aby ogłosić swój roczny raport, a w nim zwrócić uwagę na najbardziej palące problemy. Organizowanych jest także wiele imprez plenerowych – koncerty, pokazy filmów, spotkania sportowe (podczas których propaguje się idee sportu bez rasizmu) lub akcje usuwania rasistowskich napisów z murów. Każda forma jest ważna. Każdy może wypowiedzieć się przeciwko rasizmowi i dyskryminacji na swój własny sposób. Otwórz swój umysł!

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH WŁĄCZENIEM SIĘ DO WSPÓLNEGO DZIEŁA O KONTAKT Z NAMI!

 


Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową został ustanowiony w 1996 roku dla uczczenia ofiar pokojowej demonstracji w Sharpeville. 21 marca 1960 roku w tym mieście południowoafrykańska policja zastrzeliła 69 uczestników pokojowej demonstracji, którzy protestowali przeciwko polityce apartheidu. Tydzień Solidarności z Ludami Zmagającym się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową ustanowiono w 1979 roku jako jeden z elementów programu obchodów pierwszej Dekady Walki z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową.

 

Europejska Fundacja Praw Człowieka

e-mail: efhr@efhr.eu

571 KiB
1074 Downloads

 

7.8 MiB
699 Downloads

Powiązane artykuły

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Po 25 latach przerwy, uczniowie szkół z polskim językiem nauczania na Litwie przystąpili do państwowego egzaminu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wyraża głęboką troskę w związku z aktualną sytuacją dwóch szkół mniejszości…
Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…