• 2012/04/20

Europejska Fundacja Praw Człowieka doprowadziła do zamknięcia grupy na Facebooku pt.: „Piła na Polaków”!

Europejska Fundacja Praw Człowieka odkryła w serwisie społecznościowym Facebooku grupę pod tytułem „Piła na Polaków” (lit. „Lenkpjūvė”), motto której brzmiało „Rżnij Polaka za młodu!” („Pjauk lenką kol jaunas!”). Do grupy należało 23 osoby, które wpisywały komentarze, oświadczenia, otwarcie wzbudzające i nawołujące do nienawiści wobec mniejszości polskiej na Litwie. Dodatkowo zamieszczali wiele obrażających naród polski zdjęć.

Europejska Fundacja Praw Człowieka monitorowała stronę i skierowała do do Prokuratury Generalnej Litwy wniosek o pociągnięcie członków grupy do odpowiedzialności karnej za podżeganie do nienawiści wobec mniejszościom narodowym zgodnie z art. 170 Kodeksu Karnego RL. Prokuratura zarządziła przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego przez Główny Wileński Komisariat Policji (Vilniaus Apskrities Vyriausiasis Policijos Komisariatas).

Główny Wileński Komisariat Policji odmówił wszczęcia dochodzenia z powodu … braku podstaw. Najbardziej zaskakującymi dla Europejskiej Fundacja Praw Człowieka były „argumenty”, z powodu których odmówiono wszczęcia dochodzenia. Komisariat motywował się tym, że:

  • członkowie grupy nie wiedzieli, że grupa jest otwarta i każdy użytkownik może się do niej przyłączyć, albo nawet bez tego – zapoznać się z jej treścią;
  • administrator grupy tak naprawdę nie wie sam, jak się stał administratorem;
  • członkowie grupy naprawdę nie mieli za cel obrażenie wręcz wpajania nienawiści do Polaków;
  • nikt z grupy nie pomyślał, że mogą kogoś urazić lub obrazić poprzez taką „zabawę”;
  • w internecie, zdaniem administratora, i bez „Piły na Polaków” jest wystarczająco bzdur;
  • o Polakach Litwy i tak wiele się mówi w telewizji litewskiej, bo wciąż walczą o swoje prawa.

Pomimo odmownej odpowiedzi od organów ścigania Litwy sukcesem działań Europejskiej Fundacji Praw Człowieka jest to, że grupy na Facebooku pt.: „Piła na Polaków” już została zlikwidowana.

Wniosek do prokuratur na grupę na Facebooku pt.: „Piła na Polaków” jest jednym z kilkudziesięciu wniosków, jakie Europejska Fundacja Praw Człowieka skierowała do prokuratury w ramach prowadzonej od miesięcy kampanii zmierzającej do zakończenia poczucia bezkarności tych wszystkich, którzy bez zahamowań i jakichkolwiek oporów naruszają godność innych, włącznie z nawoływaniem do pozbawienia ich życia (http://www.efhr.eu/2011/08/18/europejska-fundacja-praw-człowieka-przeciwko-narastającej-fali-nienawiści-w-internecie-na-litwie/).

Poprzez kierowanie wniosków do organów ścigania na niezgodne z prawem wpisy, Fundacja chciałaby doprowadzić do tego, ażeby organy państwowe, odpowiedzialne za przestrzeganie prawa, zaczęły dostrzegać powagę sytuacji oraz zagrożenie, które jest z tym związane. Państwo nie może bezczynnie przyglądać się narastającej fali nienawiści na niespotykaną dotąd skalę. Efekty takiego podejścia są widoczne między innymi w sondażach, z których jednoznacznie wynika, że prowadzona przez media i polityków negatywna kampania wobec mniejszości narodowych przeniosła się na społeczeństwo litewskie (http://www.efhr.eu/2012/01/06/europejska-fundacja-praw-człowieka-zaniepokojona-wynikami-sondażu/).

Kompania Europejskiej Fundacji Praw Człowieka przeciwko narastającej fali nienawiści w internecie na Litwie przynosi pierwsze wymierne efekty  w postaci wyroków sądowych (http://www.efhr.eu/2012/03/15/pierwsza-kara-za-komentarze/)

Zachęcamy wszystkich do informowania nas o artykułach lub komentarzach na stronach internetowych niezgodnych z prawem. Za pomoc z góry dziękujemy.

 

1.0 MiB
650 Downloads

71 KiB
479 Downloads

Powiązane artykuły

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Zmiany proponowane przez Ministerstwo i ich uzasadnienie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Litwy planuje wprowadzić zmiany…
Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Dnia 7 listopada 2024 roku litewski Sejm przegłosował ustawę o mniejszościach narodowych. Przyjęcie ustawy było długo…
Europejska Fundacja Praw Człowieka złożyła skargę kasacyjną w sprawie zapisów imienia i nazwiska

Europejska Fundacja Praw Człowieka złożyła skargę kasacyjną w sprawie zapisów imienia i nazwiska

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) kontynuuje walkę o poszanowanie praw człowieka oraz tożsamości kulturowej poprzez złożenie…