- 2012/09/03
Europejska Fundacja Praw Człowieka nie da za wygrane!
Europejska Fundacja Praw Człowieka z wielką satysfakcją przyjęła decyzję z dnia 17.08.2012 Dzielnicowej Prokuratury miasta Kłajpedy, którą uchylono postanowienie prokuratora w sprawie wstrzymania śledztwa, wskazując na to, że nie udało się odnaleźć podejrzanego. Śledztwo zostało rozpoczęte na podstawie Art. 170 cz. 4 KK RL za publiczne podżeganie nienawiści nawołującym do dyskryminacji na tle narodowościowym i poniżającym komentarzem w litewskim portalu informacyjnym www.lrytas.lt na artykuł „Norite dirbti Vilniaus rajono savivaldybėje? Išmokite lenkiškai” (tł. „Chcesz pracować w Samorządzie rejonu Wileńskiego? Naucz się po polsku”). Komentarz by napisany w biurze, gdzie jest 11 pracowników i odpowiednio 11 komputerów. Dyrektor przedsiębiorstwa, jak sam twierdzi, nie jest w stanie wyśledzić każdego pracownika, gdyż każdy z 11 pracowników ma oddzielny komputer do pracy.
Naczelny prokurator Dzielnicowej Prokuratury miasta Kłajpedy uchylił postanowienie prokuratora uznając, że nie były wykonane wszystkie niezbędne funkcje procesowe zmierzające do wykrycia sprawcy. Podczas śledztwa nie został podjęty wątek odpowiedzialności karnej osoby prawnej oraz odpowiedzialność samego dyrektora, który powinien zapewnić prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Poza tym, w decyzji o wstrzymaniu śledztwa nie zostało wyjaśnione, jakie działania były podjęte w celu ustalenia osoby, która napisała obrażający wobec Polaków komentarz.
Fundacja przykłada wszelkie starania, aby autorzy obrażliwych i dyskryminujących komentarzy nieśli odpowiedzialność za swoje bezprawne działania. Drogę ku sprawiedliwości nie raz utrudnia obojętność organów ścigania, lecz dzięki naszej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu, udaje nam się przekonać instytucje nadrzędne do ponownego rozpatrzenia sprawy.
Ogółem jest już 7 kar za komentarze na podstawie jednych z kilkudziesięciu wniosków Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (w roku 2011 Fundacja skierowała 25 wniosków do Prokuratury Generalnej dotyczących komentarzy, a w roku 2012 – już prawie 78 wniosków) złożonych do prokuratury w ramach prowadzonej od miesięcy kampanii zmierzającej do zakończenia poczucia bezkarności tych wszystkich, którzy bez zahamowań i jakichkolwiek oporów naruszają godność innych, włącznie z nawoływaniem do pozbawienia ich życia (http://www.efhr.eu/2011/08/18/europejska-fundacja-praw-człowieka-przeciwko-narastającej-fali-nienawiści-w-internecie-na-litwie/; http://www.efhr.eu/2012/08/16/kolejny-sukces-efhr-w-sprawie-komentarzy/, http://www.efhr.eu/2012/08/29/karanie-w-sprawie-komentarzy-nabiera-tempa/).
Poprzez kierowanie wniosków do organów ścigania na niezgodne z prawem wpisy, Fundacja chciałaby doprowadzić do tego, ażeby organy państwowe, odpowiedzialne za przestrzeganie prawa, zaczęły dostrzegać powagę sytuacji oraz zagrożenie, które jest z tym związane. Państwo nie może bezczynnie przyglądać się narastającej fali nienawiści na niespotykaną dotąd skalę. Efekty takiego podejścia są widoczne między innymi w sondażach, z których jednoznacznie wynika, że prowadzona przez media i polityków negatywna kampania wobec mniejszości narodowych przeniosła się na społeczeństwo litewskie (http://www.efhr.eu/2012/01/06/europejska-fundacja-praw-człowieka-zaniepokojona-wynikami-sondażu/).
Europejska Fundacja Praw Człowieka chciałaby serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy przesyłają nam informacje na temat wpisów niezgodnych z prawem. Bez Waszej pomocy sukces ten nie byłby możliwy. Zachęcamy do współpracy.
Europejska Fundacja Praw Człowieka