• 2012/10/29

Zjednocz Europę – wesprzyj inicjatywę Fraternité 2020!

Europejska Fundacja Praw Człowieka pragnie powiadomić, że wreszcie ruszył internetowy system zbierania podpisów do poparcia europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Chociaż droga do utworzenia takiego systemu była niełatwa.

F2020 proponuje trzy działania na rzecz zwiększenie mobilności:

  • Komisja Europejska powinna wykorzystać istniejące środki unijne na rzecz mobilności bardziej konsekwentnie. W przyszłości powinna również przeznaczać więcej funduszy na programy wymian, nie mniej niż 10 procent budżetu UE.
  • Należy dołożyć wszelkich starań, aby osoby korzystające z programów wymian mogły rozwinąć swoje umiejętności międzykulturowe, np. poprzez zajęcia językowe oraz zajęcia o tradycjach, historii i społeczeństwie kraju przyjmującego itp.
  • Postęp w sferze mobilności powinien być lepiej kontrolowany, np. przez Eurostat lub za pomocą ankiety Eurobarometru.

W chwili obecnej Fundacja oraz Samorząd Studentów Uniwersytetu Wileńskiego (VU Studentų atstovybė– http://www.vusa.lt/) przyłączyli się do tej inicjatywy (http://pl.fraternite2020.eu/NGOs.html). Wkrótce w mediach ukarzą artykuły informujące o możliwości  poparcia tej inicjatywy.  Niebawem zorganizujemy happeningi promujące tą inicjatywę.

Teraz „Fraternite 2020” będzie miała rok na zebranie miliona podpisów poparcia z co najmniej siedmiu państw UE. w tym Litwa powinna zebrać 7 tys. podpisów. Pod inicjatywą może podpisać się każdy uprawniony do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, czyli w wieku co najmniej 18 lat (w Austrii – 16 lat). Liczbę głosów poparcia będą musiały poświadczyć krajowe urzędy, następnie Komisja będzie miała 3 miesiące na analizę inicjatywy i decyzję, co z nią zrobić dalej. W ramach tej analizy urzędnicy Komisji spotkają się z inicjatorami, którzy będą też mogli przedstawić swój pomysł w trakcie wysłuchania publicznego w Europejskim Parlamencie.

Zachęcamy więc wszystkich do podpisania inicjatywy na stronie www.fraternite.lt

Powiązane artykuły

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe nadzieje, cele i wyzwania. W obliczu dynamicznych przemian społecznych…
Dwujęzyczne tablice w Solecznikach są zgodne z prawem – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego na Litwie

Dwujęzyczne tablice w Solecznikach są zgodne z prawem – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego na Litwie

Naczelny Sąd Administracyjny na Litwie (LVAT) wydał przełomowe orzeczenie, uchylając decyzję Państwowej Inspekcji Językowej (VKI) i…
Prawa mniejszości narodowych w Europie – język mniejszości narodowych w użyciu

Prawa mniejszości narodowych w Europie – język mniejszości narodowych w użyciu

Regulacje unijne i międzynarodowe Kwestia nazewnictwa miejscowości w Europie, szczególnie w kontekście języków mniejszości narodowych, jest…