- 2013/01/14
Kolejny raport na temat praw człowieka krytyczny wobec Litwy
6 grudnia br. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosyjskiej Federacji opublikowało bezprecedensowy jak na państwo pochodzenia dokument – Raport o przestrzeganiu praw człowieka w Unii Europejskiej. Zwykle Rosja nie kojarzy się z przestrzeganiem tych praw, co nie dziwi zważywszy fakt, iż najwięcej skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka napływa właśnie z Rosji. Ponadto Rosja ma najwyższy wskaźnik przegranych spraw w ETPC. Niemniej rosyjskie MSW postanowiło przyjrzeć się sytuacji z prawami człowieka w poszczególnych państwach członkowskich unii Europejskiej. Efektem tych badań był wspomniany wyżej raport opisujący prawa człowieka naruszane w państwach unijnych. Z uwagi na szeroki obszar badań poszczególnym państwom poświęcono tylko po parę stron w raporcie, niemniej w jego treści zawarto przekrojowy i naszym zdaniem stosunkowo obiektywny opis naruszeń praw człowieka także na Litwie.
Już na samym początku części poświęconej Litwie podkreśla się, że w państwie tym kontynuuje się politykę ukierunkowaną na asymilację mniejszości narodowych i językowych a także ograniczanie ich praw. Autorzy dokumentu zauważają próżnię legislacyjną w ogólnych kwestiach dotyczących mniejszości narodowych (brak ustawy o mniejszościach narodowych od 2011 r.) i fakt braku centralnego organu, który koordynowałby politykę władz względem mniejszości narodowych (likwidacja w 2009 r. Departamentu ds. Mniejszości Narodowych i Migracji). Dalej wspomina się o manipulacjach granicami okręgów wyborczych zmniejszającymi szanse w wyborach przedstawicieli mniejszości polskiej. Podkreśla się też kwestię Ustawy o oświacie, która wg autorów raportu jest „poważnym problemem” dla realizacji podstawowych praw mniejszości narodowych. Zaznacza się też, że dalekie od ideału jest sytuacja kobiet, dzieci i innych wrażliwych grup społecznych.
Informacje przytoczone w raporcie nie są czymś nowym ani odkrywczym, ale biorąc pod uwagę to, że sytuacja z prawami człowieka na Litwie jest tak trafnie podsumowana nawet przez rząd rosyjski świadczy o skali problemu i konieczności działania w celu poprawy obecnego stanu.
Pełny tekst raportu jest dostępny na stronie www.mid.ru oraz poniżej polska wersja raportu:
Europejska Fundacja Praw Człowieka