• 2013/03/13

Tydzień przeciwko rasizmowi

Tydzień przeciwko rasizmowi

Zmiany zachodzące w dzisiejszym społeczeństwie są coraz szybsze. Znaczenie terminów takich jak państwo, naród, Europa podlegają stopniowej, acz nieuchronnej ewolucji. Śmiało można twierdzić, że dziewiętnastowieczna koncepcja państw narodowych uległa dezaktualizacji. W dzisiejszej Europie praktycznie nie ma państw monoetnicznych. Zaszłości historyczne, emigracja zarobkowa, turystyka, globalizacja biznesu etc. sprawiają, że ludzie różnych narodowości z tych czy innych przyczyn zmieniają swoje miejsce zamieszkania, osiadają na ziemiach zamieszkałych przez inne narodowości i ogólnie podróżują o wiele więcej niż kiedyś. Kontakt z przedstawicielami innych kultur czy narodów pozwala szerzej widzieć świat, poznawać inne punkty widzenia i stwarza nowe możliwości rozwoju. Niestety wszędzie istnieją osoby o zamkniętym umyśle, które dzielą ludzi na lepszych i gorszych na podstawie kryterium narodowości, koloru skóry czy języka. Rasiści, nacjonaliści, szowiniści. Właśnie w celu zwalczania takich patologicznych postaw w 1993 r. w Amsterdamie założono organizację United. Miała ona na celu promowanie tolerancji dla ras i narodowości poprzez nagłaśnianie problematyki z tym związanej i promowanie równości. Nie jest to organizacja o zasięgu lokalnym tylko ogólnoeuropejskim. Współpracuje ona z ok. 560 organizacjami ze wszystkich państw Europy o pokrewnym profilu działalności. Taka ogólnoeuropejska współpraca pozwala na skuteczne urzeczywistnianie walki z rasizmem bez względu na lokalizację.

United co roku w marcu przeprowadza ogólnoeuropejską akcję pt. Tydzień Przeciw Rasizmowi koordynując różne przedsięwzięcia związane z walką z nietolerancją i promowaniem równości, które organizują współpracujące z United organizacje w całej Europie. EFHR w tym roku po raz drugi weźmie udział w tej akcji gdyż jest ona ściśle związana z jej działalnością (o zeszłorocznym zorganizowaniu http://www.efhr.eu/2012/04/24/europejski-tydzien-akcji-przeciw-rasizmowi/). W ramach akcji Fundacja w dniach 18-22 marca zorganizuje w swojej siedzibie cykl spotkań dyskusyjnych i warsztatów na temat wielokulturowości, mniejszości narodowych, praw człowieka itp.

Prosimy o rejestrację pod adresem info@efhr.eu

Termin aplikowania: do 19 marca 2013 r.

Ponadto 22 marca Fundacja w centrum Wilna (skwer Vincasa Kudirki) przeprowadzi akcję informacyjną w temacie prawnych instrumentów obrony praw człowieka, praw mniejszości itp. Bezpłatne porady prawne, dyskusje – zapraszamy!

Międzynarodowy Tydzień Przeciw Rasizmowi jako ogólnoeuropejskie i coroczne wydarzenie świadczy o dwóch rzeczach. Po pierwsze o tym, że problem nietolerancji istnieje i jest poważny. A po drugie, że w każdym kraju są ludzie, którzy mają odwagę powiedzieć nietolerancji stop!

EFHR

Powiązane artykuły

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Po 25 latach przerwy, uczniowie szkół z polskim językiem nauczania na Litwie przystąpili do państwowego egzaminu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wyraża głęboką troskę w związku z aktualną sytuacją dwóch szkół mniejszości…
Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…