• 2013/07/11

Europejska Fundacja Praw Człowieka na szkoleniach w Rosji

Europejska Fundacja Praw Człowieka na szkoleniach w Rosji

DSC05092Europejska Fundacja Praw Człowieka wzięła udział w Międzynarodowym Młodzieżowym Obozie „Dialog” zorganizowanym przez Rosyjską Radę Młodzieży i Radę Europy w centrum krajobrazowym „Etnomir”, w pobliżu Moskwy.

W ciągu pięciu dni trwania projektu, 200 młodych wolontariuszy, dziennikarzy i osób zainteresowanych międzykulturowym dialogiem brało udział w intensywnych warsztatach poświęconych dyskryminacji, mowie o nienawiści i mniejszościom narodowym. Szczególny  nacisk został położony na wykłady i debaty na temat środków mających na celu prowadzenie dialogu między przedstawicielami oddzielnych kultur. Uczestników obozu cechowała wyjątkowa otwartość i chęć poznania różnych tradycji i kultur. Warsztaty nie były poświęcone analizowaniu konkretnych przypadków, a raczej pojęciom i metodom związanym z podejmowaniem dialogu między stronami oraz pracy w międzykulturowych grupach. Nie zabrakło też czasu na wspólne zabawy rozwojowe, w których każdy uczestnik musiał się wykazać, a przede wszystkim podzielić wiedzą o kulturze swojego kraju. Zdaniem, które przewijało się przez usta wszystkich uczestników przez te kilka dni było: „Kupiłem, bilet do Moskwy, a zobaczyłem cały świat”.

W Rosji spotkali się przedstawiciele: Litwy, Polski, Niemiec, Ukrainy, Kazachstanu, Armenii, Górskiego Karabachu, Azerbejdżanu i wszystkich regionów Rosji. Europejską Fundację Praw Człowieka reprezentował Krzysztof Adam Górski, który o udziale Fundacji w obozie wypowiedział się następująco:  „Fundacja wzbudziła bardzo duże zainteresowanie wśród organizacji zajmujących się na co dzień prawami człowieka i mniejszościami w swoich krajach. Nasze sukcesy, wyniki i praca włożona w rozwój Fundacji w ciągu ostatnich dwóch lat zdobyły uznanie i szczere gratulacje od innych uczestników, jak i samych organizatorów „Dialogu”, którzy byli pod wrażeniem naszych osiągnięć, a my otrzymaliśmy wiele interesujących kontaktów i propozycji współpracy. Wyjazd uważam za niesamowicie ciekawy, pobudzający ciekawość na otaczający nas świat i kultury w nim zamieszkujące…”.

Zachęcamy do ubiegania się o udział w projektach międzynarodowych i konferencjach, o których na bieżąco informujemy na naszej stronie internetowej (www.efhr.eu).

Powiązane artykuły

Twoje prawo do oryginalnej pisowni imienia i nazwiska

Twoje prawo do oryginalnej pisowni imienia i nazwiska

Możliwość używania pełnej, zgodnej z historycznym i kulturowym dziedzictwem pisowni imiona i nazwiska stanowi jedno z…
Sąd Najwyższy Republiki Litewskiej oddala skargę kasacyjną w sprawie pisowni imienia i nazwiska litewskiego Polaka

Sąd Najwyższy Republiki Litewskiej oddala skargę kasacyjną w sprawie pisowni imienia i nazwiska litewskiego Polaka

Sąd Najwyższy Litwy wydał w dniu 13 lutego 2025 r. ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie dotyczącej pisowni…
Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe nadzieje, cele i wyzwania. W obliczu dynamicznych przemian społecznych…