• 2013/07/11

Ograniczenie wolności na rok za komentarze w Internecie

Ograniczenie wolności na rok za komentarze w Internecie

no-hate-speechNieuniknionoś kary jest jednym z podstawowych zasad prawa karnego. Zasada ta głosi, że obywatel wcześniej, czy później musi ponieś

karę za popełnione przestępstwo. Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) cierpliwie stoi na baczności przestrzegając te aksjomaty prawa. Przesyłając sygnały do odpowiednich instytucji o naruszeniu praw człowieka, EFHR otrzymała kolejne zawiadomienie o nowym nakazie karnym wydanym dla autora obraźliwego komentarza interesującym się psychologią tłumu, propagandą i kontrpropagandą.

Sąd dzielnicowy miasta Wilna (Vilniaus miesto apylinkės teismas) wydał nakaz karny dla K.Š. za publiczne podżeganie do nienawiści i nawoływanie do dyskryminacji na tle narodowościowym i poniżającym mniejszość polską.

Miejscem, gdzie komentarz został opublikowany jest portal informacyjny www.lrytas.lt. W swoich komentarzach autor nawołuje do użycia przemocy na tle narodowościowym. W komentarzu znajdują się hasła głoszące, że polski naród jako nieuzasadniony wytwór nie może istnieć. Autor komentarza stwierdził, że na terenach Krakowa zostawiłby żywych Polaków, natomiast do Wisły znajdują są bałtyckie tereny. Swój komentarz zakończył zdaniem – „Polacy to są słowiańskie pasożyty, które należy zniszczyć

W drugim komentarzu, również zamieszczonym na portalu lrytas.lt, autor wyraża swoje niezadowolenie dyskryminując polską narodowość. Autor komentuje fragment artykułu z dziennika Kurier Wileński „Wileńszczyzna była, jest i będzie polska Czas paktu Ribbentrop-Mołotov-Smetona się skończyłˮ W swoim kolejnym komentarzu ciągle nawołuje do rozprawy fizycznej z polskim narodem: „Litwini potrafili zniszczyć pasożytujących tu Żydów (…) zniszczymy i gównopolaków, w rowach Ponarskich jest im wystarczająco miejsca (…)

Twórczość autora pełna bluźnierskich i prowokacyjnych wywodów została sprawiedliwie przerwana. Interesujący jest także stosunek autora do prawidłowości swoich komentarzy, który stwierdził, że jego teksty miały stanowić kontrpropagandę do prowadzonej przez Polskę propagandy. Autor uważa siebie za prawdziwego patriotę, a przestępstwo, którego się dopuścił nie było zamierzone. Jednakże kara wyznaczona przez sąd jest dowodem tego, że komentarze w swoim założeniu miały nakłaniać do dyskryminacji i użycia przemocy względem polskiej mniejszości. Taki sam wniosek przyjęła również Inspekcja Etyki Dziennikarskiej oświadczając, że jest to nawoływanie do przemocy przeciwko grupie narodowościowej.

Autor został ukarany ograniczeniem wolności na jeden rok, zakazem zmiany miejsca zamieszkania oraz zakazem dostępu do publicznych kafejek internetowych. Ponadto sąd zobowiązał go do nieopuszczania miejsca zamieszkania w godzinach od 22 do 6.

Jest to już 17 kara za komentarz na podstawie wniosków EFHR (Fundacja skierowała ich już ponad 350) złożonych do prokuratury w ramach prowadzonej od roku kampanii zmierzającej do zakończenia poczucia bezkarności tych wszystkich, którzy bez jakichkolwiek oporów naruszają godność innych.

Poprzez kierowanie wniosków do organów ścigania za niezgodne z prawem wpisy, Fundacja chciałaby doprowadzić do tego, aby organy państwowe, odpowiedzialne za przestrzeganie prawa, zaczęły dostrzegać powagę sytuacji oraz zagrożenie, które jest z nią związane. Państwo nie może bezczynnie przyglądać się fali nienawiści narastającej na niespotykaną dotąd skalę.

Efekty naszej pracy doceniane są przez samych prokuratorów. EFHR jest najbardziej aktywną Fundacją na Litwie w zakresie ścigania komentarzy łamiących prawo.

Fundacja chciałaby serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy przesyłają nam informacje na temat wpisów naruszających prawo. Bez Waszej pomocy sukces ten nie byłby możliwy. Zachęcamy do dalszej współpracy.

EFHR

Powiązane artykuły

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Zmiany proponowane przez Ministerstwo i ich uzasadnienie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Litwy planuje wprowadzić zmiany…
Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Dnia 7 listopada 2024 roku litewski Sejm przegłosował ustawę o mniejszościach narodowych. Przyjęcie ustawy było długo…
Europejska Fundacja Praw Człowieka złożyła skargę kasacyjną w sprawie zapisów imienia i nazwiska

Europejska Fundacja Praw Człowieka złożyła skargę kasacyjną w sprawie zapisów imienia i nazwiska

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) kontynuuje walkę o poszanowanie praw człowieka oraz tożsamości kulturowej poprzez złożenie…