• 2013/07/11

Zakończyła się 10-ta jubileuszowa Letnia Europejska Szkoła Prawa

Zakończyła się 10-ta jubileuszowa Letnia Europejska Szkoła Prawa

summer_schoolW Wilnie przez dwa tygodnie (25.06-05.07) działała szkoła letnia, której temat przewodni brzmiał . „Harmonizacja czy narodowa tożsamość: przyszłość prawa w Europie.“ Ten unikalny międzynarodowy projekt zrealizował Wydział Prawa Uniwersytetu Wileńskiego, Uniwersytet J. W. Goethe we Frankfurcie nad Menem (Niemcy) oraz Uniwersytet Ouest Nanterre La Défense w Paryżu (Francja). Profesorowie trzech wyżej wymienionych uniwersytetów dyskutowali ze studentami oraz innymi uczestnikami szkoły nt. harmonizacji prawa i innych aktualnych prawnych i politycznych problemów Unii Europejskiej. W zajęciach wzięli udział zarówno studenci jak i osoby po studiach zawodowo pracujące w Niemczech, Francji, Polsce, Ukrainie i Czechach. 

W przededniu Prezydencji Litwy w UE pod łukami najstarszego Uniwersytetu w Europie wschodniej zebrali się litewscy, niemieccy i francuscy studenci prawa, którzy dyskutowali nie tylko o eurointegracji, lecz także mieli możliwość poznać historię Litwy poprzez zwiedzanie imponujących monumentów architektury i przyrody.

Zajęcia w szkole letniej były podzielone na 3 grupy tematyczne: historyczne podstawy UE, prawo publiczne i europejskie porozumienie oraz prywatne prawo gospodarcze i europejskie porozumienie. W szkole letniej wykłady i warsztaty były prowadzone w języku niemieckim i francuskim.

W tym wydarzeniu Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) reprezentowała Wioleta Palonis, która o szkole letniej wypowiedziała się następująco: „Jestem bardzo zadowolona, że miałam możliwość być częścią tegorocznej szkoły. To jest nie tylko dobra okazja do pogłębienia swojej wiedzy teoretycznej, lecz również do nawiązania kontaktów z profesorami i studentami innych uniwersytetów. Jest to niesamowite doświadczenie, które zdecydowanie przyda mi się w moim życiu zawodowym”.

Poza tym, pracownik EFHR wraz z kilkoma studentami z Niemiec wzięła aktywny udział w inscenizacji rozprawy sądowej w Najwyższym Sądzie Administracyjnym w Wilnie oraz miała okazję na czele z prof. Dr. Otmar Seul przedstawić krótki referat o litewskim systemie stosunków pracowniczych i wdrażaniu w prawo litewskie Dyrektywy (2002/14/EC) ustanawiającej ogólne ramowe warunki informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami we Wspólnocie Europejskiej.

Uroczystość zakończyła się multikulturowym warsztatem Organizatorzy pokazali dokumentalny film „The other dream team“ litewskiego reżysera przedstawiający historię litewskiej drużyny koszykarskiej.

EFHR

Powiązane artykuły

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe nadzieje, cele i wyzwania. W obliczu dynamicznych przemian społecznych…
Dwujęzyczne tablice w Solecznikach są zgodne z prawem – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego na Litwie

Dwujęzyczne tablice w Solecznikach są zgodne z prawem – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego na Litwie

Naczelny Sąd Administracyjny na Litwie (LVAT) wydał przełomowe orzeczenie, uchylając decyzję Państwowej Inspekcji Językowej (VKI) i…
Prawa mniejszości narodowych w Europie – język mniejszości narodowych w użyciu

Prawa mniejszości narodowych w Europie – język mniejszości narodowych w użyciu

Regulacje unijne i międzynarodowe Kwestia nazewnictwa miejscowości w Europie, szczególnie w kontekście języków mniejszości narodowych, jest…