- 2013/08/27
Rozmowy z weteranami z Wileńszczyzny
Europejska Fundacja Praw Człowieka od początku czerwca spotkała się z wieloma osobami, aby udokumentować ich interesujące i często zawiłe życiorysy. Weterani Armii Krajowej, byli partyzanci i zesłańcy, a także inne osoby zasłużone dla Wilna i Wileńszczyzny, które wpływały na jej kształt w okresie II Wojny Światowej i po jej zakończeniu.
„Przygotowanie do rozmowy i sam jej proces był niesamowitym doświadczeniem, każde spotkanie uczyło mnie czegoś nowego, poznawałem na nowo historię Wilna, a także mogłem spojrzeć z innej perspektywy na niektóre fakty historyczne – oczami ludzi, którzy byli świadkami tych wydarzeń i brali w nich udział. Uważam, że każdy kto choć trochę interesuje się historią może dowiedzieć się czegoś nowego, czego nie znajdzie w podręcznikach i dlatego takie inicjatywy są potrzebne i ważne, aby nie zapomnieć tego, że świat, w którym teraz żyjemy jest spuścizną tych, którzy swoim życiem kreowali go w burzliwych czasach XX wieku” – powiedział Krzysztof Adam Górski, który nagrał większość zebranych nagrań.
Projekt został zrealizowany za zgodą Fundacji Ośrodka KARTY w Warszawie, a wszystkie zebrane nagrania trafią do kolekcji „Polacy na Wschodzie” gdzie będą służyły jako nieocenione materiały historyczne naukowcom i studentom. Więcej informacji o tym projekcie można znaleźć na stronie www.polacynawschodzie.pl, natomiast dotychczas zebrane nagrania z kresów wschodnich są zamieszczone pod linkiem www.audiohistoria.pl
Europejska Fundacja Praw Człowieka zachęca do włączania się w podobne inicjatywy i projekty, aby uchronić od zapomnienia i zachować tę ważną część kultury i historii dla przyszłych pokoleń.