• 2013/09/26

Relacje z Central Europe Youth Forum w Tarnowie

Relacje z Central Europe Youth Forum w Tarnowie

DSCF3873Młodzi ludzie w każdym kraju to bardzo ważna i liczna grupa społeczna. Kierując się stwierdzeniem: „nic o nas bez nas”, powinnością decydentów jest wsłuchiwanie się w potrzeby społeczeństwa i respektowania jego racji.

Po raz trzeci organizowany Central Youth Forum w Tarnowie zrzeszył młodzież z Europy Centralnej: Litwy, Polski, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Rumunii, Mołdowy, Serbii, Macedonii, Bośni i Hercegowiny. Przywilej wziąć udział w międzynarodowym projekcie miała okazję przedstawicielka Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) Violeta Palionis.

Przeprowadzono wiele ciekawych debat i spotkań, rozmawiano na wiele ważnych tematów. Pochylono się m.in. nad kwestią obywatelstwa europejskiego, przyszłości Europy czy problemów organizacji pozarządowych. W panelach dyskusyjnych wzięli udział m.in. posłowie na Sejm RP Urszula Augustyn, dr Czesław Siekierski, prof. Krzysztof Szczerski, Prokurator Generalny Andrzej Seremet, profesorowie z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Stały Przedstawiciel Polski przy Radzie Europy (RE) i inni.

 W kontekście ogłoszonego przez UE 2013 roku jako „Europejskiego Roku Obywatelskiego“ omówiono aspekty obywatelstwa UE jako instrumentu budującego wspólną tożsamość Europejczyków , poruszono kwestię działalności w organizacjach pozarządowych jako przejaw aktywności obywatelskiej, bieżące wyzwania itd.

Central Europe youth forumDo przyśpieszenia procesu integracji europejskiej przyczyniły się nowe kraje członkowskie w 2004 r. i później, kiedy przystąpiły do UE. Na czele z Stałym Przedstawicielem Polski przy RE uczestnicy Forum zastanawiali się czym zaowocowało przystąpienie do Wspólnoty, jaki bagaż doświadczeń zebrano, wreszcie jaka przyszłość rysuje się przed krajami Europy Środkowej.

Ostatnią kwestią poddaną analizie było poszukiwanie nowego ładu politycznego i trwałych wartości dla Europy. Podczas dyskusji padło nie mniej interesujące pytanie „Czy jesteśmy straconą generacją“. Dziś wielu twierdzi, że jesteśmy ofiarą procesów społeczno – gospodarczych zachodzących we współczesnym świecie.  Paneliści doszli jednak do wniosku, że jesteśmy pokoleniem rodzących się szans, które są w takim wymiarze, iż od czasów II wojny światowej żadne inne pokolenie nie miało. Jesteśmy pokoleniem dorastającym w zjednoczonej Europie, nie podzielonej konfliktami, uczestniczące w powszechnej edukacji objętej procesem Bolońskim.

Wierzymy, że mimo trudnych czasów, wielu problemów, swoistego kryzysu wartości młodych ludzi czeka dobra przyszłość.

EFHR

Powiązane artykuły

Litewska Izba Adwokacka: kara dyscyplinarna za nienawistny wpis wobec litewskiego Polaka

Litewska Izba Adwokacka: kara dyscyplinarna za nienawistny wpis wobec litewskiego Polaka

Sąd Honorowy Litewskiej Izby Adwokackiej po zbadaniu okoliczności sprawy na rozprawie w dniu 12 grudnia 2024…
10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Został on ustanowiony w dzień uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw…
Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Zmiany proponowane przez Ministerstwo i ich uzasadnienie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Litwy planuje wprowadzić zmiany…