• 2013/09/27

Sądy Litewskie nadal ignorują prawo międzynarodowe

Sądy Litewskie nadal ignorują prawo międzynarodowe

law-300x202Sytuacje, gdy prawo krajowe nie jest w stanie zapewnić osobom poszanowania ich praw i wolności, gwarantowanych przez prawo międzynarodowe, są coraz rzadsze, lecz nadal występują. Jak w takich sytuacjach postępują sądy litewskie i kto ponosi za to odpowiedzialność?

28 czerwca 2013 roku członek Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Tadeusz Tuczkowski przez Trocki Sąd Rejonowy został ukarany za zorganizowanie niesankcjonowanego wiecu grzywną w wysokości 500 Lt.

Prawo krajowe przewiduje obowiązek złożenia w odpowiednim samorządzie wniosku o wydanie pozwolenia, na co najmniej 5 roboczych przed planowanym zebraniem. Wniosek o zgodę został złożony dzień przed planowanym wiecem, czyli w dniu, kiedy informacja o porządku obrad Rady Miasta w sprawie możliwej likwidacji szkół mniejszościowych, została upubliczniona Wcześniej zatem nie można była takiego wniosku złożyć.

Według sądu niższej instancji obowiązek ten w tej sprawie nie został spełniony.

Zgodnie z art. 11 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności każdy ma prawo do swobodnego, pokojowego zgromadzania się oraz do swobodnego stowarzyszania się, włącznie z prawem tworzenia związków zawodowych i przystępowania do nich dla ochrony swoich interesów. Zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) (wyrok ETPC z 17 lipca 2007 r. w sprawie Bukta i inni przeciwko Węgrom, nr 25691/04; Oya Ataman przeciwko Turcji, nr 4552/01;)  wolność zebrań spontanicznych, podlega ochronie. W tym przypadku prawo litewskie, które nie przewiduje procedury przyśpieszonej składania wniosku o zgodę na wiec, jest oczywiście sprzeczne z prawem międzynarodowym.

Na wniosek Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) orzeczenie sądu zostało zaskarżone. W swoim orzeczeniu Okręgowy Sąd dla miasta Wilna (Vilniaus apygardos teismas), po rozpatrzeniu skargi apelacyjnej uchylił orzeczenie w części dotyczącej grzywny i ograniczył się tylko do upomnienia.

Pomimo uzyskania korzystniejszego orzeczenia EFHR nadal uważa, że wyrok sądu litewskiego jest sprzeczny z prawem międzynarodowym, orzecznictwem ETPC oraz praktyką innych państw (Polska, Niemcy, Austria i inne).

EFHR martwi to, że sąd apelacyjny w ogóle nie powołał się na argumenty skargi apelacyjnej związane z prawem międzynarodowym. Skarga apelacyjna została rozpatrzona tylko przez pryzmat prawa krajowego, w taki sposób prawa i wolności osób, zatwierdzone w prawie międzynarodowym, pozostawiając deklaracjami. Konwencje międzynarodowe, których Litwa ma obowiązek przestrzegać, zatwierdzają możliwość zebrań spontanicznych, jako jednego z rodzajów wolności zebrań. Państwa, które są uczestnikami konwencji mają obowiązek zapewnić, aby prawa i wolności, gwarantowane przez konwencje, były wdrażane w życie, lecz nie zrzucać całej odpowiedzialność za niewykonywanie swych obowiązków na osoby fizyczne.

Warto również podkreślić, że zebrania spontaniczne są jednym z rodzajów zebrań, a Konstytucja Republiki Litewskiej zezwala obywatelom Litwy brać udział w pokojowych zebraniach bez użycia broni. Z tego wynika, że w danej sytuacji, gdy pan Tuczkowski został ukarany za organizowanie wiecu, taka decyzja jest sprzeczna także z Konstytucją RL. EFHR w skardze apelacyjnej prosiła również, by sąd instancji apelacyjnej zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego Litwy z podaniem o wyjaśnienie, czy nie ma w danej sytuacji sprzeczności z Konstytucją, lecz sąd apelacyjny oddalił daną prośbę.

Mając na uwadze fakt, że inne państwa przystosowały swoje systemy prawa krajowego do prawa międzynarodowego, naturalnie powstaje pytanie, jak długo jeszcze będziemy zderzać się z niechęcią systemu prawnego Litwy do zatwierdzenia praw i wolności obywateli, które są im gwarantowane przez prawo międzynarodowe?

Chociaż orzeczenie sądu apelacyjnego jest ostatecznym, to istnieje jeszcze prawo lokalne konkretnego państwa, a każdy człowiek ma prawo dbać o swoje prawa i wolności poza prawem krajowym, dlatego w tej historii kropka jeszcze nie została postawiona.

EFHR

Powiązane artykuły

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Po 25 latach przerwy, uczniowie szkół z polskim językiem nauczania na Litwie przystąpili do państwowego egzaminu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wyraża głęboką troskę w związku z aktualną sytuacją dwóch szkół mniejszości…
Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…