• 2013/11/08

Projekt edukacyjny „Europejczycy, Polacy, Obywatele” , Temat III: Unia Europejska (2)

Projekt edukacyjny „Europejczycy, Polacy, Obywatele”	, Temat III: Unia Europejska (2)

Untitled-112Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) przedstawia innowacyjny edukacyjny projekt „Europejczycy, Polacy, Obywatele“, który ma za cel wdrożenie nowoczesnego programu nauczania przedmiotu wiedza o społeczeństwie (WOS). 

Przez 12 tygodni w piątkowych wydaniach “Kuriera Wileńskiego” będą ukazywały się artykuły z poszczególnych tematów WOS. Każdą środę o godz 17.40 tematy te będą przedstawiane na antenie radia “Znad Wilii”.

Po ukończeniu kursu uczestnicy rozwiążą test poprzez internet i będą mieli możliwość wygrać tablet, telefon komórkowy, iPod i inne nagrody! Wszyscy uczestnicy  otrzymają dyplomy.

Weź udział w projekcie! Bądź świadomym obywatelem! Formularz, regulamin i więcej informacji na stronie http://wos.efhr.eu/

TEMAT III : Unia Europejska (2)

            Unia Europejska (UE) obecnie jest nie tylko organizacją ekonomiczną – jest przede wszystkim  politycznym i gospodarczym ugrupowaniem demokratycznych państw europejskich, które postanowiły ściśle ze sobą współpracować, budując dobrobyt i bezpieczeństwo, nie rezygnując przy tym z własnej niepodległości i odrębności narodowej. Dla osiągnięcia wspólnych celów dobrowolnie przekazały Unii, tak, aby realizacja tych zamierzeń była możliwa. W ten sposób powstał jedyny w skali świata związek państw, który kojarzy ich interesy narodowe ze wspólnymi korzyściami gospodarczymi, politycznymi i społecznymi.

Obywatelstwom każdego państwa członkowskiego przysługuje się automatycznie obywatelstwo unijne. Obywatelstwo Unii ma charakter dodatkowy w stosunku do obywatelstwa krajowego i nie zastępuje obywatelstwa własnego kraju. W praktyce obywatelstwo unijne oznacza, że wszyscy obywatele Unii Europejskiej mają prawo do przemieszczania się, podejmowania pracy i zamieszkania w dowolnym miejscu UE. Kwalifikacje osób, które ukończyły studia uniwersyteckie trwające co najmniej trzy lata, są uznawane we wszystkich krajach Unii, co wynika z zaufania, jakim obdarzają się nawzajem państwa członkowskie UE. Obywatele Unii Europejskiej mogą podjąć pracę w sektorze świadczeń zdrowotnych, edukacji lub innych usług użyteczności publicznej (z wyjątkiem policji, sił zbrojnych itd.) w dowolnym kraju UE.  Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla wszystkich europejczyków. Teraz nie ma żadnych przeszkód w zatrudnianiu, na przykład, nauczyciela z Niemiec do nauczania języka niemieckiego w Wilnie lub zachęcanie młodego litewskiego absolwenta szkoły wyższej, aby starał się o przyjęcie na studia w Anglii.

Unia prowadzi również programy na rzecz promocji wymian edukacyjnych, aby młodzi ludzie mieli możliwość wyjazdu za granicę w celu odbywania szkoleń lub studiowania, nauki nowych języków i uczestniczenia w działaniach będących wspólną inicjatywą szkół lub uczelni w różnych krajach. Do najbardziej znanych programów należą: „Comenius” (edukacja szkolna, polegająca na wymianie młodzieży szkolnej z różnych państw członkowskich), „Erasmus” (wymiana studentów), „Leonardo da Vinci” (kształcenie zawodowe), „Grundtvig” (edukacja dorosłych) i „Jean Monnet” (kształcenie na poziomie szkół wyższych i badania na temat integracji europejskiej).

Inną zauważalną korzyścią obywatelstwa unijnego i przynależności do Unii Europejskiej jest możliwość swobodnego podróżowania wewnątrz Unii. Na mocy układu z Schengen zlikwidowano kontrole na większości granic wewnętrznych pomiędzy poszczególnymi krajami Unii. Przed wyruszeniem w podróż w obrębie Unii Europejskiej obywatel UE może uzyskać od jego organów krajowych europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego, która pomaga pokryć koszty opieki medycznej w razie choroby w innym kraju. Również pod  względem ułatwienia mobilności obywateli UE duże znaczenie miało wprowadzenie do użytku banknotów i monet euro w 2002 r. Obecnie ponad dwie trzecie obywateli Unii zarządza swoimi finansami i oszczędnościami w euro. Dzięki podawaniu cen towarów i usług w euro, konsumenci mogą bezpośrednio porównywać ceny w poszczególnych krajach.

Oprócz tego, że obywatele UE mogą mieszkać i pracować w dowolnym kraju UE, przysługują im  również z tego tytułu szczególne prawa polityczne. Obecnie każdy obywatel UE – niezależnie od jego narodowości – ma prawo do głosowania i kandydowania w wyborach lokalnych w państwie członkowskim, na terenie którego przebywa, oraz w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Od grudnia 2009 r. każdy obywatel Unii ma również prawo do złożenia petycji do Komisji, aby ta przedstawiła wniosek ustawodawczy – pod warunkiem, że znajdzie on milion ludzi ze znaczącej  liczby krajów UE, którzy się pod nią podpiszą.

Dzięki temu, że jedną z podstawowych cech szczególnych Europy jest jej bogactwo języków, zachowanie tego bogactwa stanowi ważny cel UE. Prawodawstwo UE musi być dostępne we wszystkich 23 językach urzędowych, a każdy poseł do Parlamentu Europejskiego ma prawo posługiwania się własnym językiem w trakcie obrad parlamentu.

Unia Europejska jest zaangażowana również w ochronę praw obywatelskich poprzez wprowadzenie Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. W Karcie Praw Podstawowych wyrażono podstawowe wartości Unii Europejskiej oraz prawa obywatelskie, polityczne, gospodarcze i społeczne jej obywateli. Karta promuje także równość mężczyzn i kobiet oraz wprowadza takie prawa, jak: ochrona danych, zakaz praktyk eugenicznych i klonowania istot ludzkich, prawo do ochrony środowiska naturalnego, prawa dzieci i osób w podeszłym wieku oraz prawo do dobrej administracji.

Dbając o lepszą integrację państw członkowskich, Unia Europejska skupia się obecnie nie tylko na sprawach gospodarczych, ale również na sprawach związanych z kształceniem, obywatelstwem i kulturą.

Natomiast najważniejszym wyzwaniem Unii Europejskiej na najbliższe lata wielu polityków uznaje zwiększenie świadomości opinii publicznej w krajach członkowskich, a zwłaszcza młodzieży, na temat Unii oraz zaangażowanie ich w działania i projekty unijne.

Zdaniem ekspertów obywatele państw członkowskich muszą być świadomi działań podejmowanych przez UE i rozumieć powody tych działań oraz musza zdawać sprawę z tego, jakie zmiany w ich codziennym życiu następują za sprawą działań UE.

[sc_embed_player fileurl=”http://efhr.eu/hdd/audycje_wos/3_2.mp3″]

Audycja w Radiu „Znad Wilii” 2013 11 13

2 bilety do kina wygrał   Łukasz Czunkiewicz. Gratulujemy i zadajemy kolejne pytanie!

Pomyśl! Czy słyszałeś o programach wymiany młodzieżowej ERASMUS czy Europejski Wolontariat? Jak uważasz, czy to dobry pomysł na integrację młodzieży w Unii Europejskiej?

Zamieść swoją odpowiedź na forum aktualności www.wos.efhr.eu i wygraj 2 bilety do kina w Wilnie!

Powiązane artykuły

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Po 25 latach przerwy, uczniowie szkół z polskim językiem nauczania na Litwie przystąpili do państwowego egzaminu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wyraża głęboką troskę w związku z aktualną sytuacją dwóch szkół mniejszości…
Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…