• 2013/12/06

EFHR na I Forum Polskich Przedszkoli miasta Wilna

EFHR na I Forum Polskich Przedszkoli miasta Wilna

DSC01879W środę 4 grudnia 2013 r. Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wzięła udział w I Forum Polskich Przedszkoli miasta Wilna współorganizowanym przez Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” oraz Samorząd m. Wilna. Wydarzenie zainaugurowane zostało w Domu Kultury Polskiej wraz z rozpoczęciem X jubileuszowego Festiwalu „Bajeczki ze przedszkolnej półeczki”.

Na I Forum Polskich Przedszkoli m. Wilna przedstawiona została oferta edukacyjna oraz dotychczasowe osiągnięcia 17 z 28 przedszkoli miasta, posiadających grupy z polskim językiem wychowania. Ponieważ EFHR bada sytuację w grupach mniejszościowych w przedszkolach m. Wilna, skorzystano z możliwości nawiązania bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami przedszkoli i w ten sposób uzupełniono posiadane dotychczas przez Fundację dane.

Już na początku jesieni EFHR wysłała do Samorządu m. Wilna (Vilniaus savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto departamento švietimo skyrius) prośbę o podanie  informacji  na temat sytuacji w wileńskich przedszkolach posiadających grupy mniejszościowe. Fundacja zwróciła się też do 38 przedszkoli, które zgodnie ze spisem przedszkoli z 2012 r., miały grupy z polskim lub rosyjskim językiem wychowania. Z nadesłanych 28 odpowiedzi wynika, że w 2 przedszkolach nie zebrała się grupa z rosyjskim językiem nauczania, a w 12 przedszkolach ilość dzieci przewyższa normę. Oprócz tego, brak grup dla dzieci polskojęzycznych lub rosyjskojęzycznych zmusza rodziców do oddawania dzieci do grup z litewskim językiem wychowania.

Zgodnie z danymi podanymi przez Samorząd m. Wilna na stronie www.vilnius.lt, w 2013 r. w 28 ze 144 przedszkoli mieszczących się w Wilnie utworzone zostały grupy z polskim językiem wychowania. Z zebranych przez EFHR informacji wynika, że w co najmniej 16 z nich ilość dzieci przewyższa normę. Istnieją również przypadki stosowania dwujęzyczności (grupa polsko – rosyjska), co nie jest właściwe ze względu na dobro dziecka. Kolejne problemy stwarza też brak pomieszczeń, w których by można było otworzyć nową grupę. Pomimo tego wspólnymi siłami i poprzez odpowiednie zorganizowanie rodziców możliwe by było poszukiwanie rozwiązania zaistniałej sytuacji. EFHR będzie w dalszym ciągu monitorować sytuację i dążyć do odpowiednich zmian, aby zapewnione zostały odpowiednie warunki w grupach mniejszości narodowych.

W związku z tym EFHR przypomina o możliwości skorzystania z bezpłatnej pomocy prawnej oraz reprezentowania zainteresowanych przed odpowiednimi instytucjami również w kwestiach związanych z przyjęciem do przedszkoli. Prosimy o zwracanie się zarówno przedstawicieli szkół jak i rodziców bądź opiekunów dzieci.

Europejska Fundacja Praw Człowieka ma również nadzieję, że Forum Polskich Przedszkoli Wilna stanie się tradycją, dzięki czemu informacje o polskich grupach przedszkolnych i możliwości edukacji w języku ojczystym będą bardziej dostępne.

EFHR

Powiązane artykuły

Litewska Izba Adwokacka: kara dyscyplinarna za nienawistny wpis wobec litewskiego Polaka

Litewska Izba Adwokacka: kara dyscyplinarna za nienawistny wpis wobec litewskiego Polaka

Sąd Honorowy Litewskiej Izby Adwokackiej po zbadaniu okoliczności sprawy na rozprawie w dniu 12 grudnia 2024…
10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Został on ustanowiony w dzień uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw…
Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Zmiany proponowane przez Ministerstwo i ich uzasadnienie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Litwy planuje wprowadzić zmiany…