• 2013/12/14

EFHR na spotkaniu organizacji pozarządowychchroniących prawa człowieka

EFHR na spotkaniu organizacji pozarządowychchroniących prawa człowieka

post_logo_efhr13 grudnia 2013 roku przedstawiciele Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) wzięli udział w spotkaniu wiodących organizacji pozarządowych krajów nadbałtyckich, zajmujących się ochroną praw człowieka oraz walką z dyskryminacją. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele takich organizacji jak: Litewska Liga Praw Człowieka (Lithuanian Human Rights League), Litewskie Stowarzyszenie Praw Człowieka (Lithuanian Human Rights Association),Stowarzyszone Centrum Badań i Ochrony Praw Człowieka (Association Centre for Research and Protection of Fundamental Rights) na Litwie, Łotewski Komitet Praw Człowieka (Latvian Human Rights Committee), Informacyjny Centrum Praw Człowieka działające w Estonii (Legal Information Center for Human Rights) oraz Europejska Fundacja Praw Człowieka (European Foundation of Human Rights).  Gościem specjalnym spotkania był Serg Kollwelter, przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Ochrony Praw Człowieka (European Association for the Defense of Human Rights (AEDH), które łączy organizacje dbające o prawa człowieka w krajach europejskich. Fundację na spotkaniu reprezentowali prawnik Waldemar Guzowski oraz stażystka Irena Klimowa.

Podczas spotkania zostały poruszone takie tematy jak sytuacja mniejszości narodowych w krajach nadbałtyckich, kwestie związane z nabyciem obywatelstwa unijnego oraz szeroko rozumiany udział obywateli w życiu publicznym. Również bardzo ważnym tematem spotkania były zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w maju 2014 roku. Jednym z pomysłów organizacji było przeprowadzenie w dniu 4 marca wspólnego  projektu równocześnie w trzech krajach nadbałtyckich: Litwie, Łotwie i Estonii, który miałby na celu  zwrócenie uwagi na sytuację praw człowieka w tych krajach  oraz większe  zaangażowanie obywateli w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego.

EFHR uważa, że podobne spotkania na szczeblu międzynarodowym są niezwykle ważnym krokiem w działalności organizacji chroniących prawa człowieka. Naszym zdaniem, tylko dzięki współpracy i wspólnym wysiłkom można dotrzeć do jak największej liczby osób oraz zmienić obecną sytuację w kwestii przestrzegania praw człowieka. EFHR bardzo się cieszy z udanego spotkania oraz czeka na kolejne wspólne projekty.

Manifesto 26.11.13 (.pdf) Version: 11.13
227 KiB
1013 Downloads

Powiązane artykuły

Twoje prawo do oryginalnej pisowni imienia i nazwiska

Twoje prawo do oryginalnej pisowni imienia i nazwiska

Możliwość używania pełnej, zgodnej z historycznym i kulturowym dziedzictwem pisowni imiona i nazwiska stanowi jedno z…
Sąd Najwyższy Republiki Litewskiej oddala skargę kasacyjną w sprawie pisowni imienia i nazwiska litewskiego Polaka

Sąd Najwyższy Republiki Litewskiej oddala skargę kasacyjną w sprawie pisowni imienia i nazwiska litewskiego Polaka

Sąd Najwyższy Litwy wydał w dniu 13 lutego 2025 r. ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie dotyczącej pisowni…
Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe nadzieje, cele i wyzwania. W obliczu dynamicznych przemian społecznych…