- 2013/12/21
Szkolenia EFHR z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka
Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka w dniach 19-20 grudnia Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) zorganizowała otwarty wykład i szkolenia z zakresu tematyki praw człowieka oraz prawa międzynarodowego. Szkolenia poprowadził wybitny prawnik i ekspert prawa międzynarodowego prof Fernand de Varenness.
Podczas wykładu 19 grudnia na Uniwersytecie Kazimierza Simanowicza uczestnicy zwiększyli swoją wiedzę z zakresu międzynarodowego systemu praw człowieka. Podczas zajęć omówione zostały takie tematy jak sytuacja społeczno-prawna mniejszości narodowych na świecie, działalność organizacji międzynarodowych dbających o pokój na świecie oraz łamanie praw człowieka podczas aktualnych konfliktów międzynarodowych, międzyetnicznych oraz międzyreligijnych. Dużo uwagi zostało poświęcone omówieniu zakresu i ograniczeń interwencji organizacji międzynarodowych w wypadku wewnątrzpaństwowych konfliktów etnicznych.
Następnego dnia, 20 grudnia odbyły się szkolenia przeprowadzone przez prof Fernanda de Varenness, podczas których uczestnicy pogłębili swoją wiedzę na temat ochrony praw człowieka, w tym o prawach mniejszości narodowych, oraz dowiedzieli się o działalności Europejskiej Fundacji Praw Człowieka. Oprócz prof Fernenada do Varennessa szkolenie prowadził również dr Łukasz Wardyn oraz dr Elżbieta Kuzborska.
Udział w szkoleniach wzięli studenci, prawnicy, wykładowcy z kilku uczelni, adwokaci z Wilna oraz Kowna, pracownicy Sejmu, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych. Po szkoleniu uczestnicy aktywnie brali udział w dyskusji.
EFHR bardzo się cieszy się z licznie przybyłych uczestników. Szczególnie jesteśmy zadowoleni z obecności studentów, pomimo okresu świątecznego, oraz przedstawicieli Łotewskiego Komitetu Praw Człowieka, którzy przyjechali na szkolenia aż z Rygi.
Wszyscy uczestnicy szkoleń otrzymali materiały edukacyjne z zakresu praw człowieka, m.in. broszury o działalności EFHR oraz Rady Europy pod tytułem „Prawa i wolności w praktyce” a także „47 krajów i jedna organizacja… Rada Europy” dostępne w wielu językach, w tym po polsku i litewsku, które Fundacja opracowała specjalnie na zlecenie Rady Europy.
Serdecznie dziękujemy „Kurierowi Wileńskiemu”, portalowi „Wilnoteka”, www.l24.lt, „Znad Wilii”, Radio „PlayRadio” oraz „Infolex” za objęcie naszych szkoleń patronatem medialnym. Dziękujemy również Uniwersytetowi Kazimierza Simonawicziusa, Uniwersytetowi Michała Romera, Uniwersytetowi Wileńskiemu oraz dla Kolegium Nauk Społecznych za promowanie wykładu wśród swoich studentów oraz hotelowi „Runmis” za profesjonalną obsługę szkolenia.
Do zobaczenia na następnych szkoleniach!
EFHR