• 2014/03/30

Sesja edukacyjna w Budapeszcie

Sesja edukacyjna w Budapeszcie

1001907_10153933204580697_841748875_nW dniach od 16 do 23 marca w Europejskim Centrum Młodzieży w Budapeszcie odbyła się międzynarodowa sesja edukacyjna „Be active, be open, be YPA!“ (pl. „Bądź aktywny, bądź otwarty, bądź YPA“), zorganizowana przez Sieć Młodzieżowych Ambasadorów Pokoju (Youth Peace Ambassadors Network) oraz przy współpracy z Działem Młodzieży z ramienia Rady Europy.  Udział w nim wzięła również przedstawicielka Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) Dorota Skoczyk, wraz z jeszcze dwoma osobami z Litwy. W sesji wzięło udział 35 osób pracujących lub działających przy organizacjach pozarządowych w różnych państwach europejskich w dziedzinie praw człowieka, zwalczania rasizmu, dyskryminacji, promowania tolerancji, pokoju, a także pracujący z młodzieżą, mniejszościami etnicznymi i narodowymi oraz w swojej pracy wykorzystujący nieformalne metody edukacyjne.

Struktura  „sesji edukacyjnej“ z zasady różni się od tradycyjnych spotkań typu konferencja, warsztaty czy wykłady oraz zakłada wkład własny każdego uczestnika programu. Podczas tygodniowego cyklu zajęć w Budapeszcie uczestnicy mieli okazję zarówno podzielić się własnym doświadczeniem pracy w organizacjach pozarządowych nad projektami lokalnymi jak i międzynarodowymi, omówić metodologię pracy, dowiedzieć się o nowych możliwościach i taktykach działalności na rzecz pokoju, równości, poszanowania różnorodności, promowania aktywności społecznej młodzieży. Znalazł się czas również na debaty oraz zaprezentowanie własnej działalności/idei/projektów/działalności zaprzyjaźnionych organizacji. Zajęcia były w większości interaktywne oraz odbywały się w małych grupkach, przez co była rozwijana umiejętność pracy w zespole.

Poza wymianą doświadczeń, metod i taktyk pracy w organizacjach i zdobywaniem nowych umiejętności, uczestnicy również utworzyli grupy tematyczne w celu opracowania konkretnego projektu lokalnego albo międzynarodowego.  W sumie powstało 11 grup pracy, które pod koniec tygodnia zaprezentowały swój program działalności (nowy projekt bądź kontynuacja określonej działalności) w takich dziedzinach jak: aktywność młodych osób w życiu społecznym, polityka języków regionalnych w Europie, projekty artystyczne o zasięgu społecznym, nieformalne metody nauczania w szkołach publicznych, pokojowe rozwiązywanie konfliktów, wymiana doświadczeń prawników działających w obronie praw człowieka i inne.  Jeden z projektów, dotyczący tolerancji oraz integracji mniejszości narodowych, będzie realizowany w 2014 roku na Litwie, przy współpracy z EFHR oraz wolontariuszy z kilku innych państw, o czym wkrótce można będzie znaleźć informację na stronie EFHR www.efhr.eu. Uczestnicy Sesji Edukacyjnej otrzymali certyfikaty świadczące o zdobytych umiejętnościach.

Zostało również omówiony rozwój Sieci Młodzieżowych Ambasadorów Pokoju, oraz perspektywy współpracy. Od momentu założenia Sieci Ambasadorów Pokoju w 2011, jej działalność była wspierana przez Dział Młodzieży z ramienia Rady Europy. Sesja edukacyjna w Budapeszcie była jednocześnie oficjalnym „uniezależnieniem się” Sieci Młodzieżowych Ambasadorów Pokoju, która od tego momentu będzie działać niezależnie od struktur UE.

Sesja edukacyjna w Budapeszcie była niesamowitą okazją do nawiązania kontaktów z organizacjami pozarządowymi z całej Europy oraz możliwością zdobycia cennej wiedzy dotyczącej metod pracy z młodzieżą, co też będzie wykorzystane w praktyce, realizując projekty skierowane do młodzieży.

Powiązane artykuły

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Został on ustanowiony w dzień uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw…
Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Zmiany proponowane przez Ministerstwo i ich uzasadnienie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Litwy planuje wprowadzić zmiany…
Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Dnia 7 listopada 2024 roku litewski Sejm przegłosował ustawę o mniejszościach narodowych. Przyjęcie ustawy było długo…