• 2014/03/31

Nowy film Rady Europy

Nowy film Rady Europy

COERada Europy , organizacja zajmująca się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka, demokracji, rządów prawa  i współpracy państw członkowskich w dziedzinie kultury udostępniła pasjonujący film opowiadający o jej działalności. Możemy się z niego dowiedzieć, że to na mocy Europejskiej  Konwencji Praw Człowieka z 4 listopada 1950 roku i ponad 200 innych aktów prawnych Rada Europy działa nad poprawą jakości  życia dla ponad 800 milionów ludzi żyjących w 47 państwach członkowskich.

W tym materiale Rada Europy została przedstawiona  jako  wiodącą na kontynencie organizacją ochrony praw człowieka, której rolą jest nie tylko obrona takich praw jak wolność wyrażania myśli, wolności mediów, wolność zgromadzeń, równość, ochrona mniejszości narodowych, pomoc państwom członkowskim w wykrywaniu i zwalczaniu korupcji i terroryzmu, ale przede wszystkim chroni Nas przed przyszłością, która nadchodzi. Na straży ochrony tych praw stoi Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, nadzoruje on implementację konwencji w państwach członkowskich. Skargę do niego mogą wnieść osoby indywidualne, grupy osób i organizacje pozarządowe. Ponadto  w filmie zostały scharakteryzowane organy Rady Europy i ich główne zadania, a wszystko to po to, by przybliżyć sposób funkcjonowania tej instytucji i uczynić ją bardziej przyjazną dla obywateli państw członkowskich.

Film dostarcza informacji na temat licznych konwencji wydawanych przez Radę Europy ukazujących szerokie spektrum problemów, którymi się zajmuje. Oto przykłady niektórych z nich:

  • Konwencja 114: 28/04/1983 – zniesienie kary śmierci
  • Konwencja 126: 26/11/1987 – zakaz tortur
  • Konwencja 35: 18/10/1961 – Europejska Karta Socjalna
  • Konwencja 157 : 1/2/1995 – ochrona mniejszości narodowych
  • Konwencja 185 : 23/11/2001 – cyberprzestępczość
  • Konwencja 197 : 16/5/2005 – handel ludźmi
  • Konwencja 201 : 25/10/2007 – wykorzystywanie seksualne dzieci
  • Konwencja 210 : 11/05/2011 – przemoc wobec kobiet, przemoc domowa
  • Konwencja 211 : 28/10/2011 – przestępstwa medyczne

Twórcy filmu promującego Radę Europy podkreślają, że w celu stworzenie lepszego świata musimy rozmawiać i wysłuchiwać siebie nawzajem. I to Rada Europy jest tym forum, gdzie opinie i wartości są dzielone i wymieniane, bo komunikacja jest zrozumieniem, zrozumienie jest szacunkiem, a  szacunek jest prawem człowieka, tak jak  prawem człowieka jest demokracja, zaś demokracja to po prostu rządy prawa.

W obecnej sytuacji w Europie, a w szczególności  w obliczu wydarzeń na Ukrainie rola Rady Europy niewątpliwie jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu i musi sprostać zadaniom jakie stawia przed nią rzeczywistość.

Zachęcamy do obejrzenia filmu:

[hana-flv-player video=”http://efhr.eu/hdd/140313_Visitors_film_Eng.mp4″ width=”650″ description=”” player=”5″ autoload=”true” autoplay=”false” loop=”false” autorewind=”true” skin=”functional” /]

Film jest także dostępny w jęz. francuskimniemieckimrosyjskimwłoskim hiszpańskim.

EFHR

Powiązane artykuły

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Zmiany proponowane przez Ministerstwo i ich uzasadnienie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Litwy planuje wprowadzić zmiany…
Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Dnia 7 listopada 2024 roku litewski Sejm przegłosował ustawę o mniejszościach narodowych. Przyjęcie ustawy było długo…
Europejska Fundacja Praw Człowieka złożyła skargę kasacyjną w sprawie zapisów imienia i nazwiska

Europejska Fundacja Praw Człowieka złożyła skargę kasacyjną w sprawie zapisów imienia i nazwiska

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) kontynuuje walkę o poszanowanie praw człowieka oraz tożsamości kulturowej poprzez złożenie…