• 2014/04/10

Sądy litewskie w dalszym ciągu wyznaczają kary pieniężne za dwujęzyczne nazwy ulic

Sądy litewskie w dalszym ciągu wyznaczają kary pieniężne za dwujęzyczne nazwy ulic

df3889e3050ec6-540-210-0-1320-2000-780Sąd dzielnicowy m. Wilna wymierzył karę pieniężną za dwujęzyczne tabliczki, które są zgodne z prawem międzynarodowym i obowiązują również dla państwa litewskiego. Tym razem „naruszycielem“ została Dyrektor Administracji Samorządu Rejonu Wileńskiego L. Kotłowska, której za niewykonanie orzeczenia wyznaczono grzywnę wysokości 6000 litów.

Nadal co prawda rekordowa kwota grzywny należy do Dyrektora Rejonu Solecznickiego, Bolesława Daszkiewicza, której wysokość opiewa na 43 000 litów

(http://www.efhr.eu/2014/01/14/opinia-efhr-w-sprawie-dwujezycznego-nazewnictwa-ulic-i-nakladanych-za-nie-kar/).

Orzeczenie Sądu dla Administracji Samorządu Rejonu Wileńskiego, nakazujące zdjęcie dwujęzycznych tabliczek na ponad 65 ulicach, weszło w życie dnia 8 maja 2013 r. Sąd nakazał w ciągu trzech miesięcy wykonać orzeczenie, jednak zdaniem komornika V. Meškauskienė do dziś dwujęzyczne tabliczki po litewsku i po polsku są widoczne na domach. Zdaniem prawnika Administracji Samorządu Rejonu Wileńskiego Jolity Batura, to co leżało w kompetencji dyrektora administracji, zostało wykonane.

Jak już informowała Europejska Fundacji Praw Człowieka (EFHR) (http://www.efhr.eu/2013/11/04/kwestia-dwujezycznych-tabliczek-z-nazwami-ulic-po-raz-kolejny/), wyrok sądu przeciwko samorządowi nie odnosi się do prywatnych właścicieli budynków. Nie ma żadnego wyroku sądowego ani decyzji instytucji rządowych, które nakazałyby mieszkańcom usunięcie nielitewskich napisów. W celu zapoznania społeczeństwa z przynależącymi mu prawami EFHR stworzyła również ulotkę dotyczącą zapisu podwójnego nazewnictwa ulic w Republice Litewskiej

(http://efhr.eu/ulotki_efhr/podwojne_nazwy_ulic_PL.pdf).

Orzeczenie to nie jest ostateczne, gdyż może ono być zaskarżone w ciągu 7 dni.

Fundacja pragnie także przypomnieć, że w 2000 roku Litwa bez żadnych zastrzeżeń ratyfikowała Konwencję Ramową o Ochronie Mniejszości Narodowych Rady Europy. Z przykrością należy stwierdzić, że Rząd litewski w dalszym ciągu w pełni nie przestrzega standardów ochrony mniejszości narodowych zawartych w Konwencji i poprawa sytuacji mniejszości  pozostaje  wśród pilnych obowiązków polityki wewnętrznej państwa.

Nakłanianie przedstawicieli mniejszości narodowych do usunięcia dwujęzycznego nazewnictwa ulic na terenach licznie zamieszkiwanych przez mniejszości narodowe jest sprzeczne ze standardami europejskimi, szczególnie z artykułem 11(3) Konwencji ramowej o ochronie mniejszości narodowych. Należy również zaznaczyć, że dwujęzyczne tablice zostały umieszczone w okresie obowiązywania ustawy o mniejszościach narodowych.

EFHR

Powiązane artykuły

Litewska Izba Adwokacka: kara dyscyplinarna za nienawistny wpis wobec litewskiego Polaka

Litewska Izba Adwokacka: kara dyscyplinarna za nienawistny wpis wobec litewskiego Polaka

Sąd Honorowy Litewskiej Izby Adwokackiej po zbadaniu okoliczności sprawy na rozprawie w dniu 12 grudnia 2024…
10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Został on ustanowiony w dzień uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw…
Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Zmiany proponowane przez Ministerstwo i ich uzasadnienie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Litwy planuje wprowadzić zmiany…