• 2014/05/19

Przedstawicielka EFHR na warsztatach UNOY

Przedstawicielka EFHR na warsztatach UNOY

5

W dniach 28 kwietnia – 3 maja w Hadze (Holandia) odbyły się warsztaty „Storytelling for peace” („Opowiadanie historii na rzecz pokoju”), podczas których uczestnicy mieli możliwość rozwijania swoich umiejętności opowiadania historii w celu budowania pokoju na świecie.  W warsztatach wzięła udział również przedstawicielka Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR), Dorota Skoczyk. Misją warsztatów było kształcenie młodych osób, które poprzez opowiadanie historii przybliżą społeczeństwu takie tematy jak: różnorodność, dialog międzykulturowy, kultura pokoju, aktywność młodzieży w budowaniu pokoju wśród narodów.  Warsztaty były zorganizowane przez Sieć Młodych Osób Budujących Pokój (UNOY – United Network of Young Peacebuilders), jednoczącą aktywistów z całej Europy.

W warsztatach wzięli udział młodzi ludzie przede wszystkim z Północnej Afryki, Bliskiego Wschodu oraz Europy, którzy na co dzień pracują albo uczestniczą w działalności organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną praw człowieka.  Podczas spotkań omawiano rolę opowiadania historii jako sposobu zwrócenia uwagi na globalne problemy świata oraz jako narzędzia budowania pokoju między narodami i różnymi grupami społecznymi. Większa część programu była podzielona na panele tematyczne (kreatywne pisanie, grupa audiowizualna oraz teatr i performance), w czasie których uczestnicy mieli możliwość zdobycia nowych praktycznych umiejętności: pisania dobrych opowiadań, profesjonalnego nagrywania materiałów dokumentalnych albo opowiadania historii przy wykorzystaniu technik teatralnych.  W czasie treningu były stosowane przede wszystkim nieformalne metody edukacyjne. Uczestnicy byli zachęcani do interaktywnego uczestnictwa, czyli do dzielenia się własnymi doświadczeniami i i wiedzą oraz do współudziału w tworzeniu profilu warsztatów. Większość sesji warsztatowych odbywała się w małych multikulturalnych grupach.

Uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję spotkać się ze znanym opowiadaczem historii i pisarzem – Simonem Hodgesem z Wielkiej Brytanii. Większość z nich nawet po zakończeniu warsztatów kontynuuje współpracę z UNOY, między innymi uczestnicząc w przygotowaniu publikacji ,,25 Stories of Youth in Peacebuilding“ (,,25 historii młodych ludzi budujących pokój’’). UNOY poszukuje aktywistów na rzecz pokoju, którzy chcieliby opowiedzieć o swojej działalności albo podzielić się historią usłyszaną od innej osoby, ale wartą nagłośnienia.

W imieniu EFHR także zapraszamy do dzielenia się prawdziwymi historiami i doświadczeniami  w działalności na rzecz pokoju – wiele z nich na pewno jest warte opublikowania (więcej o warunkach publikacji).

EFHR

Powiązane artykuły

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Został on ustanowiony w dzień uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw…
Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Zmiany proponowane przez Ministerstwo i ich uzasadnienie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Litwy planuje wprowadzić zmiany…
Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Dnia 7 listopada 2024 roku litewski Sejm przegłosował ustawę o mniejszościach narodowych. Przyjęcie ustawy było długo…