• 2014/08/28

Ułatwienia w odbywaniu praktyk na Litwie – zostań naszym praktykantem!

Ułatwienia w odbywaniu praktyk na Litwie – zostań naszym praktykantem!

slide_szkolenia_bg23 lipca b.r., w życie weszły poprawki do ustaw o wsparciu zatrudnienia (LR užimtumo rėmimo istatymas), państwowym ubezpieczeniu socjalnym (LR Valstybinio socialinio draudimo įstatymas), oraz o ubezpieczeniu zdrowotnym (LR Sveikatos draudimo įstatymas), mające na celu zachęcenie młodzieży w wieku 16-29 lat do podjęcia pracy i pozostania w kraju. Zasadniczym celem owych zmian jest pomoc w znalezieniu oferty praktyk, gdyż do chwili obecnej możliwość odbycia praktyk, jak również zdobycia doświadczenia zawodowego oraz ewentualnego zatrudnienia, mieli jedynie studenci tych uczelni, z którymi przedsiębiorstwa i organizacje miały podpisane umowy trójstronne.

Po nowelizacji, za każdą młodą osobę, która samodzielnie znajdzie ofertę praktyk, budżet państwa pokryje ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków w pracy, składki na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Obecnie 19,5 proc. młodzieży na Litwie pozostaje bez pracy, (21,2 proc. w czerwcu roku bieżącego.), podczas gdy ogólny wskaźnik bezrobocia wynosi 10,1 procent (12,5 proc. w czerwcu).

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) zachęca do aktywnego zdobywania doświadczenia i zaprasza wszystkich chętnych do odbycia praktyk w naszej organizacji. Podstawowym celem EFHR jest promowanie oraz pomoc w przestrzeganiu praw i interesów różnych grup społecznych, niezależnie od ich pochodzenia etnicznego, pozycji społecznej, wyznania bądź płci.

Zapraszamy politologów, prawników, filologów (jęz. angielskiego, litewskiego, polskiego, rosyjskiego) oraz wszystkich tych, którzy chcieliby przyczynić się do realizacji różnorodnych projektów. Więcej o możliwości odbycia praktyk oraz rozpoczynanym przez EFHR projekcie Wolontariatu Europejskiego (EVS) znajdziesz na naszej stronie internetowej.


Jak zostać praktykantem


  1. Znajdź instytucję, w której chcesz odbyć dobrowolne praktyki;
  2. Starannie przygotuj CV (informację jak należy wypełniać CV i jego formularz w różnych wersjach językowych znajdziesz np. na stronie);
  3. Przygotuj również list motywacyjny, w którym podaj dlaczego jesteś zainteresowany praktykami w danej instytucji. Pamiętaj o dobrych argumentach.
  4. Wyślij przygotowane CV i list motywacyjny do wybranej instytucji. Pamiętaj o zwrotach grzecznościowych na początku i w końcu wysyłanego maila.
  5. Podpisz umowę o dobrowolnej praktyce. Pamiętaj, że ma być w niej zawarte m.in:
      • informacja o stronach umowy (Twoje dane i dane instytucji);
      • termin obowiązywania umowy (ale nie dłuższy niż 2 miesiące w danej instytucji. Pamiętaj też, że umowę można będzie podpisać nie więcej niż 3 razy w ciągu roku kalendarzowego na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy);
      • Twoje funkcje jako praktykanta w danej instytucji;
      • miejsce odbywania praktyki;
  1. Kolejny krok musi wykonać firma lub organizacja (m.in. poinformować SODRĘ)
  2. Wszystko gotowe, zdobywaj doświadczenie!

 

EFHR

465 KiB
746 Downloads
560 KiB
700 Downloads
440 KiB
613 Downloads

Powiązane artykuły

Sąd Najwyższy Republiki Litewskiej oddala skargę kasacyjną w sprawie pisowni imienia i nazwiska litewskiego Polaka

Sąd Najwyższy Republiki Litewskiej oddala skargę kasacyjną w sprawie pisowni imienia i nazwiska litewskiego Polaka

Sąd Najwyższy Litwy wydał w dniu 13 lutego 2025 r. ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie dotyczącej pisowni…
Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe nadzieje, cele i wyzwania. W obliczu dynamicznych przemian społecznych…
Dwujęzyczne tablice w Solecznikach są zgodne z prawem – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego na Litwie

Dwujęzyczne tablice w Solecznikach są zgodne z prawem – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego na Litwie

Naczelny Sąd Administracyjny na Litwie (LVAT) wydał przełomowe orzeczenie, uchylając decyzję Państwowej Inspekcji Językowej (VKI) i…