• 2014/10/03

Sprawa dwujęzycznych tablic z nazwami ulic prawie rozwiązana

Sprawa dwujęzycznych tablic z nazwami ulic prawie rozwiązana

lietuviskos-lenkiskos-gatviu-pavadinimu-lenteles-60343757Dnia 3 września b.r. Sąd Dzielnicowy Rejonu Solecznickiego (Šalčininkų rajono apylinkės teismas) nałożył karę na Dyrektora Administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego za niewykonanie orzeczenia w sprawie usunięcia z domów prywatnych tablic z dwujęzycznymi nazwami ulic. Karę 1880 litów  nałożono na dyrektora administracji J. Rybaka, który 2 czerwca 2014 r. objął to stanowisko. Nałożona kara, która wynosiła 20 litów za dzień, została już zapłacona, jednakże dopiero zdjęcie wszystkich dwujęzycznych tabliczek oznaczać miało wykonanie orzeczenia.

Przedstawiciel rządu na okręg wileński zażądał również wprowadzenia nowego trybu znakowania ulic, zgodnie z którym miały pojawić się słupki, na których umieszczone zostaną tabliczki z nazwami ulic w języku litewskim. Odpowiedzialność za nie ponosiłby samorząd, który do 31 października miał określić jak wprowadzi nowy tryb i jakie będą tego koszty.

Jednakże już 2 października przedstawiciel rządu na okręg wileński poinformował, że władze samorządowe przedstawiły odpowiednie dowody wskazujące na wykonanie orzeczenia. Postawiono bowiem słupki, na których umieszczone zostały tablice z nazwami ulic w języku litewskim. Natomiast na domach nadal pozostają tabliczki w językach mniejszości narodowych lub dwujęzyczne, gdyż są własnością prywatną.

Europejska Fundacja Praw Człowieka przypomina, że tabliczki, o które idzie spór, umieszczane są na prywatnych domach, których właściciele nie wyrażają zgody na ich usunięcie. Nie ma żadnego orzeczenia wobec osób fizycznych, ani wyroku sądowego, powołując się na który na osoby fizyczne mogą być nakładane kary finansowe. Oprócz tego do dnia dzisiejszego brakuje jasnej reglamentacji odnoszącej się do tych kwestii.

Niemniej nadal istnieje problem uregulowania praw mniejszości narodowych, gdyż zgodnie z art. 11 Konwencji ramowej o ochronie mniejszości narodowych, w rejonach tradycyjnie zamieszkałych przez znaczącą ilość osób należących do mniejszości narodowej Państwo ma starać się umieszczać również w języku mniejszości tradycyjne nazwy lokalne, nazwy ulic i inne oznakowania topograficzne o charakterze publicznym, o ile istnieje tam wystarczające zapotrzebowanie na takie oznakowania.

Przypominamy również, że więcej informacji o prawie do dwujęzycznych tabliczek znaleźć można w przygotowanej przez EFHR ulotce „Prawo do posiadania tabliczek ulic i miejscowości”. EFHR zobowiązuje się również udzielić bezpłatnej pomocy prawnej wszystkim właścicielom dwujęzycznych tabliczek, włącznie z reprezentowaniem przed krajowymi oraz międzynarodowymi sądami.

EFHR

Powiązane artykuły

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Po 25 latach przerwy, uczniowie szkół z polskim językiem nauczania na Litwie przystąpili do państwowego egzaminu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wyraża głęboką troskę w związku z aktualną sytuacją dwóch szkół mniejszości…
Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…