• 2015/06/08

EFHR przeprowadziła szkolenia z zakresu wolności słowa w przestrzeni elektronicznej

EFHR przeprowadziła szkolenia z zakresu wolności słowa w przestrzeni elektronicznej

2015-06-04 09.46.28Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) z ogromną radością informuje, że kolejny cykl warsztatów przeprowadzonych w szkołach polskich i litewskich w okresie od 22 maja do 3 czerwca b.r. zakończył się ogromnym sukcesem. W sumie w naszej inicjatywie wzięło udział 170 uczniów i nauczycieli.

Warsztaty zaczęliśmy od określenia czym jest wolność słowa. Uczniowie wspólnie tworzyli definicję tego pojęcia. Oto jedna z nich: „ Dla mnie wolność słowa to możliwość publicznego wypowiadania się, wyrażania zdania i poglądów. Ograniczenia wynikają z np. zasad dobrego wychowania”. Uczniowie zgodnie przyznali, że Internet jest przestrzenią publiczną, dlatego należy uważać jakich słów używamy wyrażając swoją opinie.

W części warsztatowej uczniowie zostali podzieleni na składy orzekające. Każda grupa otrzymała akta sprawy zawierające: przykład obraźliwego komentarza oraz charakterystykę komentatora (informacje czy był np. wcześniej karany). Na tej podstawie każdy sąd musiał wydać wyrok w danej sprawie i odpowiednio uzasadnić swoje stanowisko. Najwięcej kontrowersji wzbudził komentarz nawołujący do nienawiści narodowej za który komentator otrzymał grzywnę w wysokości 3900 Lt.

Uczestnicy szkoleń wspólnie doszli do wniosku, że wygrane w sprawach dotyczących „obraźliwych komentarzy” są dowodem na to, że nie tylko ciężkie przestępstwa w przestrzeni Internetu takie jak hakowanie stron wysokich instytucji rządowych USA są definiowane jako ciężkie przestępstwa. Publikowanie w Internecie obraźliwych komentarzy także jest zagrożone wysoką karą. Potwierdzają to wygrane przez EFHR sprawy. Przez cały okres działalności EFHR na koncie Fundacji znalazło się aż 40 wygranych spraw z zakresu podżegania do dyskryminacji w Internecie.

Poza tym, informowaliśmy uczniów o naszych bieżących i przyszłych projektach. Najwięcej pytań dotyczyło programu Erasmus + oraz przedstawianych przez naszych wolontariuszy EVS możliwości uczestniczenia w krótko i długoterminowym wolontariacie zagranicznym. Więcej o możliwości wyjazdu szukaj w naszych komunikatach i na ulotce EVS.

Wesołych wakacji, do zobaczenia w nowym roku szkolnym!

SZKOŁA LICZBA UCZESTNIKÓW
Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie 46
Szkoła Średnia w Lazdynai 38
Szkoła Średnia im. J. Kraszewskiego 20
Szkoła podstawowa na Lipówce 16
 Szkoła Średnia im. Szymona Konarskiego 18
 Szkoła Średnia im. W. Syrokomli 10
Gimnazjum im. Wielkiego Księcia Olgierda w Mejszagole 22

EU_flag_Erasmus__vect_POS

   [Not a valid template]

 EFHR

Powiązane artykuły

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe nadzieje, cele i wyzwania. W obliczu dynamicznych przemian społecznych…
Dwujęzyczne tablice w Solecznikach są zgodne z prawem – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego na Litwie

Dwujęzyczne tablice w Solecznikach są zgodne z prawem – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego na Litwie

Naczelny Sąd Administracyjny na Litwie (LVAT) wydał przełomowe orzeczenie, uchylając decyzję Państwowej Inspekcji Językowej (VKI) i…
Prawa mniejszości narodowych w Europie – język mniejszości narodowych w użyciu

Prawa mniejszości narodowych w Europie – język mniejszości narodowych w użyciu

Regulacje unijne i międzynarodowe Kwestia nazewnictwa miejscowości w Europie, szczególnie w kontekście języków mniejszości narodowych, jest…