• 2015/07/03

EFHR udzieli bezpłatnej pomocy w zaskarżeniu wyników z egzaminu maturalnego z języka litewskiego

EFHR udzieli bezpłatnej pomocy w zaskarżeniu wyników z egzaminu maturalnego z języka litewskiego

wynikiW czwartek 2 lipca Narodowe Centrum Egzaminacyjne (Nacionalinis egzaminų centras) ogłosiło wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego z języka litewskiego.

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) poddała analizie wyniki egzaminów z języka litewskiego uzyskane w latach 2008-2013 przez maturzystów ze szkół mniejszości narodowych oraz szkół litewskich. Z podanych przez Narodowe Centrum Egzaminacyjne danych wynika, że we wspomnianym okresie liczba maturzystów w szkołach mniejszości narodowych, którzy nie zdali egzaminu z języka litewskiego znacznie wzrosła. Niemniej należy zwrócić uwagę, że tegoroczne wyniki są trochę lepsze niż w roku poprzednim.

Ilość uczniów, która nie zadała egzaminu z języka litewskiego w latach 2008-2015

Rok 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
Liczba zdających(%) Szkoły litewskie 12,7% 6,4% 8,3% 7,8% 7,5% 9,5% 11,6% 9,9%
Szkoły mniejszości narodowych 21,89% 6,3% 8,2% 6,4% 6,2% 11,4% 16,3% 16,1%

EFHR stoi na stanowisku, że zatwierdzając wspólny program nauczania języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych i szkołach litewskich nie zostały stworzone równe możliwości odpowiedniego przygotowania się do egzaminu. Stanowisko to pozostaje w zgodzie z opinią Komitetu Doradczego Rady Europy, który podkreślił, że zmiany, które ujednoliciły egzamin z języka litewskiego oraz wycofały egzamin z języków mniejszości narodowych z listy obowiązkowych egzaminów, postawiły absolwentów szkół mniejszości narodowych w niekorzystnej sytuacji. Taka dyskryminująca postawa leży w sprzeczności z postanowieniami przyjętej przez Litwę Konwencji ramowej o ochronie praw mniejszości, która odnosi się do możliwości uczenia się w języku mniejszości narodowej. Litwa zobowiązała się do zapewnienia osobom należącym do tych mniejszości, w ramach swoich systemów oświatowych, odpowiednich warunków do nauki języka mniejszości lub pobierania nauki w języku mniejszości (art. 14).

Przypominamy, że w związku z wprowadzeniem w 2013 r. ujednoliconego egzaminu z języka litewskiego dla maturzystów ze szkół mniejszości narodowych oraz szkół litewskich istnieje możliwość zaskarżenia wyników z egzaminu. W sierpniu 2014 r. dwoje uczniów ze szkół mniejszości narodowych, którzy nie zdali egzaminu z języka państwowego, z pomocą EFHR złożyła do Wileńskiego Okręgowego Sądu Administracyjnego (Vilniaus apygardos administracinis teismas) skargi dotyczące sposobu przeprowadzenia reformy oświatowej.

Obecnie EFHR poszukuje tegorocznych maturzystów, którym nie udało się zdać ujednoliconego egzaminu z języka litewskiego. Osoby te proszone są o kontakt z Fundacją (info@efhr.eu lub +370 691 50 822). Zobowiązujemy się udzielić w tej sprawie bezpłatnej pomocy prawnej.

EFHR

Powiązane artykuły

Litewska Izba Adwokacka: kara dyscyplinarna za nienawistny wpis wobec litewskiego Polaka

Litewska Izba Adwokacka: kara dyscyplinarna za nienawistny wpis wobec litewskiego Polaka

Sąd Honorowy Litewskiej Izby Adwokackiej po zbadaniu okoliczności sprawy na rozprawie w dniu 12 grudnia 2024…
10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Został on ustanowiony w dzień uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw…
Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Zmiany proponowane przez Ministerstwo i ich uzasadnienie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Litwy planuje wprowadzić zmiany…