• 2015/07/23

Portal LRT.lt przekręca słowa Przedstawicielki Zarządu Wspólnoty Litwinów w Polsce

Portal LRT.lt przekręca słowa Przedstawicielki Zarządu Wspólnoty Litwinów w Polsce

lrt_lt_logoW dniu 29 czerwca 2015 roku na portalu LRT.lt pojawił się artykuł, w którym członkini Zarządu Wspólnoty Litwinów w Polsce Irena Gasperavičiūtė, przedstawiona przez dziennikarkę B. V. za przewodniczącą Wspólnoty Litwinów w Sejnach, która w rzeczywistości nie istnieje, twierdzi, że od 2005 roku Litwini zamieszkujący na terenie Polski mają tylko teoretyczne prawo do pisowni swoich imion i nazwisk w języku ojczystym. W artykule czytamy również, że zdaniem przedstawicielki nie istnieją techniczne możliwości zapisu imion i nazwisk w języku litewskim. Link do artykułu można znaleźć tutaj.

Pani Gasperavičiūtė w reakcji na zniekształcenie słów i nieprawdziwe informacje przedstawione przez dziennikarkę w artykule wystosowała do LRT.lt oraz wszystkich zainteresowanych instytucji i organizacji pismo ze sprostowaniem. W piśmie stwierdza, że podane przez nią informacje, a nawet samo jej nazwisko, zostały przez autorkę artykułu przeinaczone. Ponadto, członkini zarządu wyraziła swoje oburzenie w związku z zachowaniem dziennikarki portalu LRT.lt i podkreśliła jak istotne znaczenie ma dla niej wizerunek państwa polskiego, którego jest obywatelką. Natomiast do redakcji LRT.lt wystosowała prośbę o poprawienie wspomnianych błędów i ogłoszenie poprawki w widocznym miejscu na portalu oraz o poinformowanie o rozpowszechnieniu błędnej informacji inne środki massmediów oraz instytucje, które niepoprawnie cytowały albo interpretowały wypowiedzi, wykorzystując wspomniany  artykuł. Jak dotąd LRT.LT nie opublikowała sprostowania.

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) w celu dodatkowej weryfikacji informacji zawartych w artykule zwróciła się do Urzędów Stanu Cywilnego w Sejnach i Puńsku z prośbą o wyjaśnienie oraz przedstawienie faktycznego stanu praw mniejszości polskiej do oryginalnej pisowni imion i nazwisk. Z przekazanej informacji wynika jednoznacznie, że nie istnieją obecnie żadne przeszkody, które uniemożliwiałyby członkom mniejszości narodowych zapis ich imion i nazwisk z użyciem znaków spoza polskiego alfabetu. Programy wykorzystywane przez pracowników wspomnianych urzędów są technicznie przystosowane do wpisania każdej litery i każdego znaku.  Dodatkowa informacja na temat prawa do otrzymania wpisu imiona i nazwiska w oryginale można naleźć na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (link).

Warto również zauważyć, że Polska w porównaniu do Litwy wywiązała się z obowiązków wynikających z przyjęcia Konwencji ramowej o ochronie praw mniejszości (Konwencja ramowa) uchwalając w styczniu 2005 r. Ustawę o mniejszościach narodowych i etnicznych. Zgodnie z art. 7 wspomnianej ustawy „osoby należące do mniejszości mają prawo do używania i pisowni swoich imion i nazwisk zgodnie z zasadami pisowni języka mniejszości, w szczególności do rejestracji w aktach stanu cywilnego i dokumentach tożsamości”.

EFHR również wzywa redakcję portalu LRT.lt do oficjalnego sprostowania fałszywych informacji oraz  zaprzestania wprowadzenia w błąd litewskiej opinii publicznej co do praw mniejszości zamieszkujących Polskę do oryginalnego zapisu imion i nazwisk. Tego typu wypowiedzi, prezentowane przez tak znaną platformę informacyjną jaką jest LRT.lt powodują niepotrzebne napięcia pomiędzy polskim i litewskim narodem oraz świadczą o niekompetencji pracowników portalu.

Powiązane artykuły

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Po 25 latach przerwy, uczniowie szkół z polskim językiem nauczania na Litwie przystąpili do państwowego egzaminu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wyraża głęboką troskę w związku z aktualną sytuacją dwóch szkół mniejszości…
Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…