• 2015/10/14

EFHR uczestniczyła w międzynarodowej konferencji na temat mniejszości w Rumunii

EFHR uczestniczyła w międzynarodowej konferencji na temat mniejszości w Rumunii

12118922_1042248249143013_9178761275582644844_nKonferencja pt. “Modele Integracji Starych I Nowych Mniejszości w Europie o Złożonej Różnorodności” odbyła się na Węgierskim Uniwersytecie Sapientia w Kluzie-Napoka w dniach 8-9 października 2015. Nie była to pierwsza wizyta EFHR na tym uniwersytecie. W październiku 2012 EFHR brała udział w konferencji na temat Reprezentacji Mniejszości i Praw Językowych Mniejszości (MIREMIR), na której doktor Łukasz Wardyn przedstawił swoją publikację „Obrona Praw Językowych Mniejszości Narodowych na Litwie. Studium Przypadku.” W tym roku konferencja została podzielona na kilka części. Podczas pierwszego dnia tematy dotyczyły „Starych” Mniejszości w Europie o Złożonej Różnorodności, a drugiego dnia „Nowych” Mniejszości w Europie o Złożonej Różnorodności. Obecni byli przedstawiciele uniwersytetów z Rumunii, Węgier, Anglii, Belgii, Szkocji, Danii i Niemiec. Instytut Praw Mniejszości Narodowych (EURAC), Instytut Badawczy Społeczności Węgierskich Za Granicą i Węgierski Instytut im. Franciszka II Rakoczego Obwodu Zakarpackiego również uczestniczyli w konferencji. Dr Łukasz Wardyn wygłosił prezentację, która przedstawiła Europejską Fundację Praw Człowieka, jej działalność i najnowszy raport: Obserwacja Praw Człowieka na Litwie w latach 2014-2015 (Prawa Mniejszości Narodowych na Litwie).

Raport ma na celu zaprezentować obecną sytuację w odniesieniu do przestrzegania i ochrony praw człowieka na Litwie, szczególnie praw mniejszości narodowych. W swojej prezentacji dr Łukasz Wardyn pokazał również zmiany jakie zaszły od publikacji poprzedniego raportu w 2014 (Obserwacja praw człowieka na Litwie w latach 2012-2013 w pigułce).

Raport ukazuje problemy związane z mniejszościami narodowymi na Litwie, takie jak zmniejszenie poziomu ochrony w sferach praw językowych i szkolnictwa; problemy dotyczące oryginalnej pisowni imion i nazwisk; nierozwiązana kwestia dwujęzycznych znaków z nazwami ulic; dyskryminacja w życiu politycznym, socjalnym i kulturowym; mowa nienawiści zauważalna w Internecie oraz trwające problemy ze zwrotem ziem.

Zaproponowaliśmy działania, które powinny zostać podjęte w celu polepszenia sytuacji mniejszości narodowych na Litwie. Oto nasze rekomendacje:

Ratyfikacja Europejskiej karty języków regionalnych lub mniejszościowych,

  • Ratyfikacja Protokołu nr 12 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności;
  • Wprowadzenie prawa gwarantującego ochronę prawną mniejszości narodowych i etnicznych wynikającą z międzynarodowych zobowiązań (w tym oryginalna pisownia imion i nazwisk oraz oznaczenia topograficzne, które umożliwiłyby wyrażenie Litwinom swojej tożsamości);
  • Poprawki do Ustawy konstytucyjnej o języku oficjalnym uwzględniające prawa mniejszości;
  • Wprowadzenie poprawek do Ustawy o Edukacji, która nie bierze pod uwagę różnic programów pomiędzy szkołami z litewskim jako językiem nauczania i innymi językami;
  • Przeznaczenie wystarczającego finansowania na projekty medialne i kulturowe mniejszości narodowych;
  • Zagwarantowanie mniejszościom odpowiedniego dostępu do mediów.

Konferencja “Modele Integracji Starych i Nowych Mniejszości w Europie o Złożonej Różnorodności” była wielkim sukcesem. EFHR wyraża swoje zadowolenie, że mogła wziąć udział w tym wydarzeniu.

Węgierski Uniwersytet Sapienta został założony w 2001 jako niezależna instytucja szkolnictwa wyższego w Rumunii. Jej celem jest zapewnienie wyższej edukacji w języku węgierskim. Akredytowany uniwersytet ma filie w czterech miastach: Miercurea Ciuc, Târgu-Mureș, Kluż-Napoka oraz Sf. Gheorghe. EFHR gratuluje uniwersytetowi organizacji konferencji jak również aktywnego wspierania praw człowieka i mniejszości w Europie.

EFHR

 

Powiązane artykuły

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Zmiany proponowane przez Ministerstwo i ich uzasadnienie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Litwy planuje wprowadzić zmiany…
Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Dnia 7 listopada 2024 roku litewski Sejm przegłosował ustawę o mniejszościach narodowych. Przyjęcie ustawy było długo…
Europejska Fundacja Praw Człowieka złożyła skargę kasacyjną w sprawie zapisów imienia i nazwiska

Europejska Fundacja Praw Człowieka złożyła skargę kasacyjną w sprawie zapisów imienia i nazwiska

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) kontynuuje walkę o poszanowanie praw człowieka oraz tożsamości kulturowej poprzez złożenie…