- 2016/04/05
Ograniczenie wolności za 17 komentarzy pełnych nienawiści
Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) kontynuuje skuteczną walkę z mową nienawiści w Internecie.
Mieszkaniec Kowna A. G. (pracujący, żonaty i posiadający wyższe wykształcenie) został
ukarany za rekordową liczbę – 17 – nawołujących do nienawiści i podżegających do przemocy fizycznej komentarzy.
Sąd dzielnicowy m. Kowno (Kauno miesto apylinkės teismas) wydał nakaz karny dla A. G. Opierając się na wnioskach specjalisty Służby Inspektora Etyki Dziennikarskiej (Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba), sąd stwierdził, że mężczyzna pisząc komentarze w przestrzeni elektronicznej nie tylko publicznie poniżał, pogardzał i podżegał do nienawiści i dyskryminacji wobec osób narodowości rosyjskiej, ale i nawoływał do przemocy wobec nich.
Na portalu internetowym www.lrytas.lt w okresie od kwietnia do sierpnia 2015 roku mężczyzna (używając różnych pseudonimów) napisał 17 obraźliwych komentarzy pod artykułami, których tematyka dotyczyła Rosji. Prawnik EFHR przez kilka miesięcy zbierał napisane przez A.G. komentarze, przekazując prokuraturze wnioski z prośbą o wszczęcie śledztwa. Wezwany na przesłuchanie mężczyzna przyznał się do winy i nie zaprzeczał, że pisał obraźliwe komentarze. A. G. oświadczył, że lubi wyrażać swoje zdanie i nie ukrywa, że celowo przekracza granice wolności słowa, do czego podsyca go gospodarka, polityka oraz agresja Rosji.
Po rozpatrzeniu sprawy, sąd uwzględniając osobowość mężczyzny i wszystkie napisane przez niego komentarze, wymierzył karę ograniczenia wolności na rok, zobowiązując go do kontynuowania pracy lub zarejestrowania się w urzędzie pracy. A. G. nie może zmieniać miejsca zamieszkania bez pozwolenia odpowiednich instytucji, a także w ustalonym porządku rozliczać się za tego, jak wykonuje zakazy i zobowiązania. Zdaniem EFHR taka kara nie jest całkiem adekwatna, ponieważ jednym z celów procesu karnego jest spowodowanie odczuwania negatywnych skutków popełnionego wykroczenia. Otrzymanie dodatkowo kary pieniężnej byłoby karą sprawiedliwą.
W 2015 roku EFHR złożyła do prokuratur 127 wniosków w sprawie komentarzy nawołujących do nienawiści, od początku działalności fundacji – 546 wniosków, z czego wygrano 45 spraw. W bieżącym roku karę za obraźliwe komentarze otrzymali mieszkańcy Druskiennik i Kowna. O tym więcej można przeczytać tutaj i tutaj.
EFHR pragnie serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy przesyłają informacje o wpisach naruszających prawo. Bez Waszej pomocy ten, jak i inne sukcesy w walce z mową nienawiści, nie byłyby możliwe. Zachęcamy do dalszej współpracy.
EFHR