• 2016/04/06

Wizyta EFHR w Muzeum Pieniądza

Wizyta EFHR w Muzeum Pieniądza

money_museumWe wtorek 29 marca 2016 roku pracownicy oraz wolontariusze Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) odwiedzili  litewskie Muzeum Pieniądza.

Naszym wolontariuszkom – Anecie Maciejewskiej i Leah Nedahl, biorącym udział w programie Wolontariatu Europejskiego (EVS) – oraz praktykantowi Erasmus + Przemysławowi Ogrodnikowi, wizyta w muzeum bardzo się podobała.

Zwiedzanie, prowadzone przez wykwalifikowanego przewodnika, było bardzo interesujące i dało naszym wolontariuszom wgląd do historii pieniądza oraz rozwoju bankowości i waluty na Litwie. Odwiedzający mogli poznać fascynującą historię pieniądza (czy wiedzieliście na przykład, że jako pierwsze funkcję waluty pełniło bydło i muszle?) oraz obejrzeć kolekcję monet i banknotów z całego świata.

W czasie wycieczki każdy mógł wybić własną pamiątkową monetę-zakładkę. Była również możliwość bliższego przyjrzenia się banknotom i zwrócenia uwagi, jak rząd zapobiega podrabianiu pieniędzy i fałszerstwu. W Muzeum znajduje

się również wiele interaktywnych eksponatów, takich jak waga, na której zwiedzający mogli zważyć się i sprawdzić swoją wartość wyrażoną w złocie. Na końcu zwiedzania każdy z uczestników wycieczki mógł wziąć  udział  w quizie i odebrać nagrodę.

Ciekawostką była możliwość zobaczenia piramidy z  litewskich centów, która figuruje w Księdze Rekordów Guinnessa jako największa piramida zbudowana z monet. Eksponat, który składa się z 1000935 centów, został zbudowany żeby upamiętnić poprzednią walutę – lit litewski – która funkcjonowała przed przyjęciem euro w 2015 roku.

Pracownicy EFHR nie pierwszy raz mieli okazję wzięcia  udziału w takiej wizycie. Poprzednie wyjazdy odbywały się między innymi do biura i drukarni Kuriera Wileńskiego, gdzie można było dowiedzieć się o przemyśle medialnym oraz historii tej ważnej publikacji, ale również do Parlamentu Litewskiego i Urzędu Miasta Wilna. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wycieczki!

EFHR

erasmus_baner

Powiązane artykuły

Twoje prawo do oryginalnej pisowni imienia i nazwiska

Twoje prawo do oryginalnej pisowni imienia i nazwiska

Możliwość używania pełnej, zgodnej z historycznym i kulturowym dziedzictwem pisowni imiona i nazwiska stanowi jedno z…
Sąd Najwyższy Republiki Litewskiej oddala skargę kasacyjną w sprawie pisowni imienia i nazwiska litewskiego Polaka

Sąd Najwyższy Republiki Litewskiej oddala skargę kasacyjną w sprawie pisowni imienia i nazwiska litewskiego Polaka

Sąd Najwyższy Litwy wydał w dniu 13 lutego 2025 r. ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie dotyczącej pisowni…
Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe nadzieje, cele i wyzwania. W obliczu dynamicznych przemian społecznych…