• 2016/06/22

Kolejna wygrana. Sądy zgodne – „w” ma prawo istnieć

Kolejna wygrana. Sądy zgodne – „w” ma prawo istnieć

02317468222 czerwca br. Sąd Dzielnicowy m. Wilno wydał orzeczenie, w którym zobowiązał Urząd Stanu Cywilnego do zmiany zapisu nazwiska obywatelki Litwy narodowości polskiej na wpis w wersji oryginalnej – z „Vardyn” na „Wardyn” – i wydania nowego aktu urodzenia.

To już druga wygrana sprawa sądowa rodziny Wardyn – 12 kwietnia br. Sąd Dzielnicowy m. Wilno zobowiązał Urząd Stanu Cywilnego do wpisania „w” w nazwisku pierwszego dziecka rodziny Wardynów – syna Michała. Więcej o wygranej syna tutaj.

Sąd uznał, iż „obecne regulacje prawne nie pozwalają na to, aby w wystarczający sposób można było zaspokoić potrzeby społeczne i zapewnić prawa. Na powagę sytuacji wskazuje również wola ustawodawcy i zamierzenia korygowania obecnej sytuacji prawnej”.

Sąd uwzględnił również argumenty wnioskodawców i praktykę sądową wskazując, że „odmienna pisownia nazwiska obu dzieci stwarza zarówno wnioskodawcom, jak i ich dzieciom pewnego rodzaju niedogodności i może stworzyć jeszcze większe w przyszłości, gdy będą rosły i socjalizowały się. Można przypuszczać, że zapis nazwiska córki z literą „w” jest ważny również ze względu na jej pochodzenie„.

Przyjmując orzeczenie sąd wziął pod uwagę również to, że zgodnie z danymi Służby Rejestru Mieszkańców, na Litwie są już zarejestrowane imiona i nazwiska, w których wpisana jest litera „w”. Oprócz tego, zdaniem Państwowej Komisji Języka Litewskiego, możliwe są wyjątki w pisowni nazwisk obywatelek Litwy, które zawrą związek małżeński z cudzoziemcami i przyjmią ich nazwisko, jak również dla ich dzieci – nazwiska te mogą być pisane przy użyciu alfabetu łacińskiego, za źródło dokumentu uznając dokument tożsamości cudzoziemca.

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) otrzymuje coraz więcej próśb o pomoc w sytuacji, gdy nazwisko jest odgórnie zmieniane, wpis dokonywany bez opierania się na źródle. Obecnie część klientów EFHR już czeka na decyzje sądów. Podkreślenia wymaga fakt, że już w czterech sprawach sąd zobowiązał Urząd Stanu Cywilnego do wpisania nazwiska w formie oryginalnej dla obywatelek Litwy, które zawarły małżeństwo z cudzoziemcem i w nazwiskach ich dzieci.

Pomocnik adwokata Ewelina Baliko, reprezentująca rodziny walczące w sądzie o oryginalną pisownię imion i nazwisk podkreśla, że sądy przyjmując orzeczenia zaczęły dogłębnie stosować zarówno wyjaśnienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jak i konwencje międzynarodowe.

Warto zwrócić uwagę, że Sejm do teraz nie podjął decyzji w sprawie prawnego uregulowania kwestii pisowni imion i nazwisk. Chociaż w agendzie prac wiosennej sesji sejmu projekty pisowni imion i nazwisk powinny były być rozpatrywane w maju, do dziś problemy obywateli Litwy dotyczące pisowni ich imion i nazwisk rozstrzygane są wyłącznie na drodze sądowe.

EFHR

226 KiB
877 Downloads

Powiązane artykuły

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Po 25 latach przerwy, uczniowie szkół z polskim językiem nauczania na Litwie przystąpili do państwowego egzaminu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wyraża głęboką troskę w związku z aktualną sytuacją dwóch szkół mniejszości…
Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…