• 2016/07/01

Kolejna wygrana – prawo do pisowni wspólnego nazwiska także w przypadku małżeństwa z nieeuropejczykiem

Kolejna wygrana –  prawo do pisowni wspólnego nazwiska także w przypadku małżeństwa z nieeuropejczykiem

newspeXnBM (1)1 lipca br. Sąd Dzielnicowy m. Wilno przyjął orzeczenie, w którym zobowiązał Urząd Stanu Cywilnego do wydania obywatelce Litwy, która zawarła ślub z obywatelem Nowej Zelandii nowego świadectwa zawarcia małżeństwa z nazwiskiem wpisanym w oryginalne –  „Weston”.

To już piąta wygrana sprawa sądowa dotycząca pisowni literki „w” w nazwisku, w której Sąd Dzielnicowy m. Wilno formuje jednolitą linię orzeczniczą, podkreślając, że odmowa wpisania litery „w” stworzyłaby wnioskodawczyni administracyjne, osobiste i zawodowe niedogodności zmuszając do zmiany posiadanych dokumentów i udowadniania swojej tożsamości i autentyczności dokumentów. Zaznaczyć należy, że obecnie wszystkie posiadane w Nowej Zelandii dokumenty – prawo jazdy, karty płatnicze są wydane na nazwisko z literą „w”. Co ważne, jest to pierwsza sprawa, w której małżeństwo zostało zawarte z obywatelem państwa nie należącego do Unii Europejskiej.

W ocenie sądu, zakaz wpisania nazwiska z literą „w” jest nieproporcjonalnym nieudogodnieniem, którego doświadczyłaby wnioskodawczyni. Taki zakaz stworzyłby również przesłankę do naruszenia zasady nietykalności życia prywatnego i rodziny, jak również naruszenia prawa do posiadania nazwiska.

Europejska Fundacja Praw Człowieka coraz częściej otrzymuje prośby o pomoc ze strony rodzin mieszanych, które nie wierzą w dobrą wolę ustawodawcy i o swoje prawa decydują się walczyć w sądzie.

Podkreślenia wymaga fakt, iż rodzina nie może jeszcze w pełni cieszyć się z wygranej. Tak jak w przypadku

innych rodzin walczących o oryginalną pisownię, obywatelkę Litwy czeka jeszcze jedna sprawa sądowa, tym razem o wydanie paszportu z nazwiskiem wpisanym w oryginale. W tej sytuacji, każda z rodzin ma w sądzie co najmniej dwie sprawy o pisownię nazwiska.

Pomocnik adwokata Ewelina Baliko, reprezentująca rodziny walczące o oryginalną pisownię imion i nazwisk, informuje, że najważniejsze orzeczenie sądu jeszcze przed nami – 4 lipca br. sąd wyrazi swoją opinię w sprawie pisowni litery „w” w paszporcie. Obecnie mamy absurdalną sytuację, w której rodzina Pauwels na drodze sądowej wywalczyła wpisanie litery „w” w świadectwie zawarcia małżeństwa i chociaż nazwisko z literą „w” jest już wciągnięte do ewidencji Służby Rejestru Mieszkańców, Zarząd Migracji odmawia wydania paszportu na to nazwisko.

EFHR

 

1.8 MiB
509 Downloads

Powiązane artykuły

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wspiera przywrócenie egzaminu maturalnego z języka polskiego na Litwie

Po 25 latach przerwy, uczniowie szkół z polskim językiem nauczania na Litwie przystąpili do państwowego egzaminu…
Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka oferuje pomoc prawną dla zagrożonych szkół mniejszości narodowych na Litwie

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) wyraża głęboką troskę w związku z aktualną sytuacją dwóch szkół mniejszości…
Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Odwołanie do Sądu Okręgowego w Wilnie – spór o znaki diakrytyczne w pisowni imion i nazwisk

Sprawa prowadzona przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR) dotycząca zapisu imienia i nazwiska profesora Jarosława Wołkonowskiego…