• 2016/08/26

Projekt EVS „Promote diversity, promote human rights“ dobiega końca

Projekt EVS „Promote diversity, promote human rights“ dobiega końca

erasmus_banerW Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) dobiega końca realizowany wraz z partnerami z Polski (Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bonafides) oraz Wielkiej Brytanii (Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa (ELSA)) projekt Wolontariatu Europejskiego pt. „Promote diversity, promote human rights“.

Celem realizowanego w ramach programu Erasmus + projektu jest poprawa edukacji w zakresie praw człowieka i tolerancji oraz zmniejszenie skali uprzedzeń w społeczeństwie litewskim. Do celu dążyliśmy wspólnie z naszymi wolontariuszami Leah z Wielkiej Brytanii oraz Anetą z Polski.

W ramach projektu zrealizowaliśmy m.in. warsztaty z zakresu praw człowieka w Gimnazjum A. Mickiewicza w Wilnie, seminarium na Uniwersytecie M. Romera z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, obchody Europejskiego Tygodnia Akcji Przeciwko Rasizmowi, konkursy dla dzieci, czy też projekcje filmów. O innych działaniach podjętych w ramach projektu, można przeczytać w zakładce poświęconej Wolontariatowi Europejskiemu.

Zespół EFHR starał się również aby wolontariuszki w trakcie pobytu poznały jak najlepiej historię i kulturę Litwy, w tym wielokulturowego Wilna. Dlatego też wspólnie odwiedziliśmy m.in. redakcję gazety „Kurier Wileński”, Samorząd m. Wilno, Sejm Republiki Litewskiej, Muzeum pieniądza, Park Europy, jak również z wieży kościoła św. Janów podziwialiśmy wileńską starówkę.

EFHR cieszy się, że dzięki wolontariuszkom udało się zrealizować wiele ciekawych inicjatyw, a Aneta i Leah świetnie odnalazły się w tym mieście – w wolnym czasie były wolontariuszkami przy festiwalach, czy też odwiedzały organizacje goszczące innych wolontariuszy EVS na Litwie.

Jak mówi Aneta: „Pomimo sporej ilości czasu spędzanej w Fundacji (nasze godziny pracy to 9-17), czas wolny staram się spędzać jak najaktywniej. W zasadzie nie ma dnia, by nie działo się tu coś ciekawego – darmowe seanse filmowe, pub quiz, wystawy, koncerty, wieczory z tradycyjnymi tańcami litewskimi – zarówno ja, jak i inni wolontariusze, korzystamy z wszelkich możliwości, jakie daje życie w stolicy. W weekendy z kolei zwykle podróżuję: odwiedzam wolontariuszy EVS w innych miastach, odkrywam to, co najpiękniejsze w Litwie-jej cudowną przyrodę, lasy i jeziora- podczas pieszych wycieczek z klubem turystycznym Uniwersytetu Wileńskiego, czy też korzystam z tanich połączeń autobusowych i lotniczych (minimalne MUST SEE każdego „EVSa” na Litwie – Ryga, Tallin, Kopenhaga). Jednym z najbardziej ekscytujących doświadczeń do tej pory był udział w 50 kilometrowym marszu wzdłuż wybrzeża – od granicy z Łotwą aż po Kłajpedę!”. Dalszą część wrażeń Anety można przeczytać tutaj.

Zespół EFHR dziękuje Anecie i Leah za współpracę i mile spędzony czas!

Jaki jest cel Wolonatariatu Europejskiego?

Celem realizowanych w ramach programu Erasmus + projektów Wolontariatu Europejskiego jest umożliwienie młodzieży (w wieku 17-30 lat) podjęcia pracy społecznej za granicą. Wyjazd może trwać od 2 do 12 miesięcy, a wszelkie koszty pobytu pokrywane są ze środków Komisji Europejskiej (więcej o programie czytaj tu.). Taki pobyt zagranicą jest świetną okazją do rozwoju osobistego, poznania języka i kultury innego państwa, zdobycia doświadczenia i nowych umiejętności.

W całym procesie udział bierze organizacja wysyłająca z kraju zamieszkania wolontariusza oraz organizacja przyjmująca z zagranicy, w której taka osoba odbędzie wolontariat. Obie organizacje są odpowiedzialne za przygotowanie wolontariusza do wyjazdu i pomocy w reintegracji po powrocie. Wolontariuszowi opłacany jest koszt podróży, wyżywienia, zakwaterowania, transportu miejskiego, jak również wypłacane są kieszonkowe. Oprócz tego, przysługuje wsparcie językowe online lub kursy.

Aby wziąć udział w programie, wystarczy skontaktować się z organizacją wysyłającą w swoim kraju (zob. baza organizacji akredytowanych), która zaproponuje możliwe projekty lub samodzielnie znaleźć projekt zagraniczny i zaaplikować poprzez organizację wysyłającą.

Listę akredytowanych na Litwie organizacji wysyłających można znaleźć tutaj.

EFHR

[Not a valid template]

 

 

 

Powiązane artykuły

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Został on ustanowiony w dzień uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw…
Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Zmiany proponowane przez Ministerstwo i ich uzasadnienie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Litwy planuje wprowadzić zmiany…
Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Dnia 7 listopada 2024 roku litewski Sejm przegłosował ustawę o mniejszościach narodowych. Przyjęcie ustawy było długo…