• 2016/11/06

EFHR kolejny raz uczestniczyła w konferencji UNITED

EFHR kolejny raz uczestniczyła w konferencji UNITED

15034016_1313320032040852_1481489675_oW dniach 26 – 31 października br. w Macedonii, tuż obok malowniczej miejscowości Ohrid, reprezentant Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) wziął udział w międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez sieć UNITED pod tytułem :LIVING TOGETHER: Transform a Divided Past Into Our Common Future”.

Zwarzywszy na problemy jakie dotykają obecnie Europę, UNITED zdecydowało się po raz kolejny zorganizować konferencję poświęconą walce z rasizmem, w której wzięło udział kilkadziesiąt osób, reprezentujących organizacje NGO’s z przeszło 30 krajów. Głównym celem jaki przyświecał uczestnikom konferencji było znalezienie rozwiązania, pewnego uniwersum w walce z dyskryminacją i rasizmem, tak aby obywatele każdego kraju, mogli żyć wspólnie, na równi i korzystać z tych samych praw. Zwrócono także uwagę na to, że historia często zatacza ciemny krąg, czego przykładem jest właśnie kwestia braku tolerancji choćby narodowościowej, jaką możemy zauważyć w wielu europejskich państwach. Nic nie dzieje się bez przyczyny, problemy mniejszości narodowych są nadal obecne, a swoje źródło mają właśnie w losach historii tego świata. Tak więc należy czerpać wiedzę z przeszłości, brać przykład z tego co było i wyciągać wnioski na przyszłość. Taka metoda z pewnością będzie pomocnym elementem w walce z rasizmem i dyskryminacją.14975759_1313319998707522_2030276742_o

Ważnym aspektem tych konferencji jest także sam fakt spotkania się przedstawicieli różnych państw, gdzie po zapoznaniu się i wspólnych dyskusjach dochodzi często do rozpoczęcia istotnej i owocnej współpracy pomiędzy organizacjami NGO z różnych krajów.

Wzruszającym momentem podczas tego tygodnia w Macedonii, był dzień w którym, program przewidywał czas na przedstawienie przez każdego z uczestników, jego własnej historii. Można było usłyszeć poruszające wspomnienia z okresu konfliktu wojennego, jaki miał miejsce w Bośni i Hercegowinie, o trudnej sytuacji politycznej jaka zapanowała w Ukrainie, a także o problemach jakie towarzyszą życiu mniejszości polskiej na Litwie. Wszystkie te historie jedynie potwierdziły w przekonaniu że marzeniem i celem tegorocznych aktywistów jest wspólne pojednanie.

UNITED jest największą pan-Europejską antyrasistowską siecią. Dwa razy do roku, jesienią i na wiosnę, organizowane są przez nią konferencje gdzie antyrasistowscy aktywiści z całej Europy, entuzjaści ochrony praw człowieka, spotykają się by omówić nowe skuteczne formy i metody walki z rasizmem i dyskryminacją.

EFHR

 

Powiązane artykuły

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Został on ustanowiony w dzień uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw…
Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Zmiany proponowane przez Ministerstwo i ich uzasadnienie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Litwy planuje wprowadzić zmiany…
Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Dnia 7 listopada 2024 roku litewski Sejm przegłosował ustawę o mniejszościach narodowych. Przyjęcie ustawy było długo…