• 2016/11/09

EFHR na szkoleniu dla osób pracujących z EVS

EFHR na szkoleniu dla osób pracujących z EVS

coverW dniach 3-7 listopada, pracownicy organizacji wdrażających projekty Wolontariatu Europejskiego (European Voluntary Service) i osoby na co dzień pracujące z wolontariuszami zagranicznymi (tutorzy i mentorzy, zjechali do miasteczka Villa Nova De Gaia w Portugalii, aby wspólnie nabyć nowe umiejętności w zakresie realizacji takich projektów.

Głównym celem szkolenia “SOHO – European Training Course for EVS Support People” było podniesienie jakości projektów Wolontariatu Europejskiego poprzez uzyskanie nowych kompetencji (wiedzy, umiejętności, postaw). W trakcie szkolenia skupiono się na takich blokach tematycznych jak: rozumienie koncepcji EVS; nauka w ramach EVS; jak przygotować fachowy system wsparcia dla wolontariusza i organizacji przyjmującej, jak współpracować i pracować w ramach partnerstw międzynarodowych;  oraz partnerstwo w EVS. W szkoleniu udział wzięli przedstawiciele organizacji z 18 państw, zarówno z państw partnerskich (należących do UE) jak i państw programowych (Albania, Czarnogóra, Szwajcaria i Ukraina).

Uczestniczy szkolenia w ciągu 3 intensywnych dni pracy mieli okazję do wcielenia się we wszystkie role związane z Wolontariatem Europejskim – mogli poczuć się wolontariuszami, pracownikami organizacji przyjmującej, wysyłającej, czy koordynującej, jak również mentorem. Praca w grupach pozwoliła natomiast na podzielenie się doświadczeniem we wdrażaniu projektów, jak również położyła podwaliny dla przyszłych wspólnych projektów Wolontariatu Europejskiego.img_20161104_125531

Jaki jest cel Wolonatariatu Europejskiego?

Celem realizowanych w ramach programu Erasmus + projektów Wolontariatu Europejskiego jest umożliwienie młodzieży (w wieku 17-30 lat) podjęcia się pracy społecznej za granicą. Wyjazd może trwać od 2 do 12 miesięcy, a wszelkie koszty pobytu pokrywane są ze środków Komisji Europejskiej (więcej o programie czytaj tu.). Taki pobyt zagranicą jest świetną okazją do rozwoju osobistego, poznania języka i kultury innego państwa, zdobycia doświadczenia i nowych umiejętności.

W całym procesie udział bierze organizacja wysyłająca z kraju zamieszkania wolontariusza oraz organizacja przyjmująca z zagranicy, w której taka osoba odbędzie wolontariat. Obie organizacje są odpowiedzialne za przygotowanie wolontariusza do wyjazdu i pomocy w reintegracji po powrocie. Wolontariuszowi opłacany jest koszt podróży, wyżywienia, zakwaterowania, transportu miejskiego, jak również wypłacane są kieszonkowe. Oprócz tego, przysługuje wsparcie językowe online lub kursy.

Aby wziąć udział w programie, wystarczy skontaktować się z organizacją wysyłającą w swoim kraju (zob. baza organizacji akredytowanych), która zaproponuje możliwe projekty lub samodzielnie znaleźć projekt zagraniczny i zaaplikować poprzez organizację wysyłającą.

Listę akredytowanych na Litwie organizacji wysyłających można znaleźć tutaj.

 

EFHR

 

Powiązane artykuły

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Został on ustanowiony w dzień uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw…
Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Zmiany proponowane przez Ministerstwo i ich uzasadnienie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Litwy planuje wprowadzić zmiany…
Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Dnia 7 listopada 2024 roku litewski Sejm przegłosował ustawę o mniejszościach narodowych. Przyjęcie ustawy było długo…