• 2017/07/04

Maciej Grześkowiak nowym praktykantem w EFHR

Maciej Grześkowiak nowym praktykantem w EFHR

Maciej Grześkowiak właśnie ukończył drugi rok prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Jego zainteresowania koncentrują się wokół praw człowieka oraz aspektów szeroko pojętej równości wobec prawa i równości w prawie. Dotychczas realizował się przez praktyki studenckie w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w Warszawie, udział w konferencjach i warsztatach poświęconych tej tematyce, także za granicą oraz działalność w Studenckim Forum Praw Człowieka na Uniwersytecie Warszawskim. Poprzez wspomnianą wyżej działalność, szczególnie w czasie praktyk w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, przyszło mu już mierzyć się z problemami łamania praw człowieka, zdobył też pierwsze doświadczenia w ich rozwiązywaniu, choćby poprzez pisanie listów z prośbą o ustosunkowanie się do podmiotów odpowiedzialnych za naruszenia, sporządzanie projektów pism dla prawników Fundacji opartych na prawie polskim oraz europejskim, czy też obserwowanie rozpraw sądowych dotyczących spraw znajdujących się w polu zainteresowań Fundacji.

Dwumiesięczne praktyki w Europejskiej Fundacji Praw Człowieka Maciej postrzega jako niepowtarzalną okazję na poszerzenie swojej wiedzy w dziedzinie praw człowieka przez styczność z problemami, z którymi mierzyć się muszą mniejszości narodowe i etniczne na Litwie. Dla młodego studenta prawa jest to doskonała okazja do wykorzystania w praktyce umiejętności nabytych podczas studiów. W dziedzinie praw człowieka niezbędne jest wyrobienie sobie możliwie szerokiego spojrzenia na świat oraz świadomości różnorodności problemów stającymi przed ludźmi pochodzących z różnych krajów i kręgów kulturowych. Praktyki na Litwie niewątpliwie są ważnym krokiem w tym kierunku, pogłębiającym świadomość międzykulturową.

Zainteresowania i pasje Maćka nie ograniczają się jednak do prawa. Od siódmego roku życia trenował on żeglarstwo, natomiast pięć lat temu, zamieniając żagiel na latawiec, został certyfikowanym instruktorem kitesurfingu, co udanie łączył ze swoją życiową pasją – podróżowaniem. Po ukończeniu pierwszego roku studiów, Maciek zdecydował się na urlop dziekański, który spędził podróżując po Europie, Azji i Afryce, odwiedzając między innymi takie kraje jak Turcja, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kambodża, Wietnam, Indonezja, Birma, Kenia czy Tanzania. Środki na trwającą 15 miesięcy podróż Maciek uzyskiwał zatrudniając się okresowo właśnie jako instruktor kitesurfingu.

Jak podkreśla, to właśnie w podróży po krajach Trzeciego Świata nabrał wrażliwości na ludzkie cierpienie oraz brak poszanowania godności człowieka, co wciąż jest zjawiskiem powszechnym w wielu regionach świata. Wpłynęło to na ukierunkowanie się jego prawniczych zainteresowań na problematykę praw człowieka, przysługujących każdemu przedstawicielowi gatunku ludzkiego i wynikających z samego faktu bycia człowiekiem.

EFHR

Powiązane artykuły

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Zmiany proponowane przez Ministerstwo i ich uzasadnienie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Litwy planuje wprowadzić zmiany…
Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Dnia 7 listopada 2024 roku litewski Sejm przegłosował ustawę o mniejszościach narodowych. Przyjęcie ustawy było długo…
Europejska Fundacja Praw Człowieka złożyła skargę kasacyjną w sprawie zapisów imienia i nazwiska

Europejska Fundacja Praw Człowieka złożyła skargę kasacyjną w sprawie zapisów imienia i nazwiska

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) kontynuuje walkę o poszanowanie praw człowieka oraz tożsamości kulturowej poprzez złożenie…