• 2017/07/05

Wrażenia wolontariusza EVS w szkole „Šilas“

Wrażenia wolontariusza EVS w szkole „Šilas“

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) ma zaszczyt podzielić się wrażeniami wspaniałego wolontariusza EVS!

1.Skąd dowiedziałeś się o EVS?

O EVS usłyszałem od mojego przyjaciela. Był wolontariuszem w Finlandii w projekcie związanym z uchodźcami. Więc kiedy skończyłem moje studia w Hiszpanii, pomyślałem, że to bardzo dobra okazja do zdobycia praktycznej wiedzy. Zacząłem szukać informacji na różnych stronach internetowych, na Facebooku i ostatecznie skontaktowałem się z organizacją w Hiszpanii, która wytłumaczyła mi cały proces rekrutacyjny.

2. Dlaczego zdecydowałeś się na Litwę i Europejską Fundację Praw Człowieka?

W rzeczywistości to Litwa i EFHR wybrały mnie. Szukałem projektu edukacyjnego, a moim głównym celem było znalezienie pracy jak najdalej od ojczyzny. To było związane z moim kierunkiem studiów. Jako geograf szukałem wielkiego szoku kulturowego i możliwości poznania więcej niż jednego kraju przez cały projekt.

3. Co najbardziej zapadło ci w pamięć?

Mam mnóstwo wspaniałych wspomnień, ale jeśli mam wybrać jedno to wybrałbym dzień kiedy w końcu zaadoptowałem się w rutynę pracy i całej Litwy. Znalezienie się w centrum i uczucie, że jesteś jego częścią jest najlepsze. W tym procesie muszę podkreślić pomoc mojego opiekuna i współpracujących ze mną ludzi – zrobili wszystko, bym czuł się jak najbardziej komfortowo.

4. Co było dla ciebie najgorszym momentem podczas projektu? Był w ogóle taki moment?

Najgorszym okresem był pierwszy miesiąc i wszystko co było związane z procesem adaptacji. Małe rzeczy takie jak pójście do supermarketu, naprawienie spodni, stało się naprawdę trudne, ale zawsze miałem wsparcie EFHR i mojego opiekuna.

5. Chciałbyś coś przekazać dla następnych wolontariuszy?

Tak, nie bójcie się prosić o pomoc, próbujcie poznać jak najwięcej ludzi spoza projektu. Między wolontariuszami zawsze są dobre emocje i zawsze próbowaliśmy sobie pomóc. I na sam koniec – żyj chwilą, ponieważ to wspaniałe doświadczenie.

6. Jakie są twoje przyszłe plany i projekty?

Chciałbym znaleźć pracę i kontynuować studia. Jeśli miałbym okazję to kontynuowałbym życie na Litwie, ponieważ mój projekt trwał tylko 6 miesięcy i chciałbym tu zostać na dłużej.

EFHR cieszy się, że każdego roku mamy motywowanych i żądnych wiedzy praktykantów z kraju oraz zagranicy!

Powiązane artykuły

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Został on ustanowiony w dzień uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw…
Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Zmiany proponowane przez Ministerstwo i ich uzasadnienie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Litwy planuje wprowadzić zmiany…
Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Dnia 7 listopada 2024 roku litewski Sejm przegłosował ustawę o mniejszościach narodowych. Przyjęcie ustawy było długo…