• 2017/07/26

Dlaczego tegoroczne wyniki matur nie napawają optymizmem?

Dlaczego tegoroczne wyniki matur nie napawają optymizmem?

Znane już są wyniki matur. W roku 2017 egzamin państwowy z języka litewskiego i literatury zdało 89,04% tegorocznych maturzystów. W szkołach z językiem litewskim jako wykładowym zdawalność tego egzaminu wynosiła 89,5%, a w szkołach mniejszości narodowych 80,74%. Różnica między zdawalnością matury z litewskiego między uczniami ze szkół litewskich i mniejszości narodowych nie była tak duża od dwóch lat, co można zobaczyć w tabelce poniżej. W 2017 roku zaledwie 0,7% maturzystów ze szkół litewskich i 0,2% ze szkół polskich i rosyjskich uzyskało ocenę maksymalną – 100 punktów.

Procent maturzystów, którzy zdali maturę z języka litewskiego

Rok 2015 2016 2017
Szkoły z językiem litewskim jako wykładowym 90,11% 89,9% 89,5%
Szkoły mniejszości narodowych 83,95% 87,1% 80,74%

 

Jest to ogromna i ważna różnica, zwłaszcza, że ten egzamin jest obowiązkowy dla osób, które chcą ubiegać się o studia na miejscach finansowanych przez państwo litewskie. Co oznacza, że blisko 20% maturzystów należących do mniejszości narodowych nie dostanie się na studia uniwersyteckie.

Są jednak i pozytywne informacje. Jak zwykle, maturzyści z Gimnazjum im. Adama Mickiewicza i Gimnazjum im. Jana Pawła II mieli lepsze wyniki niż wyniki średniej krajowej, to znaczy oscylujące powyżej 90%.

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) z nieskrywanym niezadowoleniem obserwuje te sytuacje i nawołuje do zmian, ku polepszeniu sytuacji mniejszości narodowych. EFHR od dawna aktywnie działa w sprawie litewskich matur, nie tylko ze strony teoretycznej, ale także udziela bezpłatnej pomocy w zaskarżeniu niesprawiedliwych wyników egzaminu maturalnego z litewskiego. Litwa powinna promować dyskryminację pozytywną, polegającą na postepowaniu, w którym faworyzowanie jednej grupy np. mniejszości narodowych ma na celu zapewnienie jej członkom równych szans. Przykładem mogą być ulgi na egzaminie z języka państwowego dla uczniów szkół mniejszości narodowych. Ułatwienia, takie jak krótsze wypracowania, większa ilość autorów do wyboru czy możliwość popełnienia większej ilości błędów przez młodzież szkolną, która uczyła się języka państwowego w mniejszym wymiarze godzin dawały większe szanse na kontynuowanie przez uczniów tych szkół edukacji na uczelniach wyższych.

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) z chęcią udzieli bezpłatnej pomocy prawnej osobom, które czują się dyskryminowane z powodu zasad maturalnych panujących na Litwie. Godziny pracy od poniedziałku do piątku przy ul. J. Dobkevičiaus 6 (II piętro) w Wilnie, w godzinach: poniedziałek- czwartek: 8:30-17:00,  piątek: 8:30 – 16:00, będzie na Ciebie czekał wykwalifikowany prawnik. Jeżeli nie możesz przyjść, to napisz do nas e-mail info@efhr.eu, zadzwoń +37069150822 lub wypełnij odpowiedni kwestionariusz.

EFHR

Powiązane artykuły

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Został on ustanowiony w dzień uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw…
Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Zmiany proponowane przez Ministerstwo i ich uzasadnienie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Litwy planuje wprowadzić zmiany…
Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Dnia 7 listopada 2024 roku litewski Sejm przegłosował ustawę o mniejszościach narodowych. Przyjęcie ustawy było długo…