• 2017/10/13

EFHR rozpoczyna V edycję projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”!

EFHR rozpoczyna V edycję projektu „Europejczycy, Polacy, Obywatele”!

Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) zakończyła szkolenia dla nauczycieli oraz wizyty w szkołach w celu promocji projektu Europejczycy, Polacy, Obywatele“, który ma na celu wdrożenie nowoczesnego programu nauczania przedmiotu „wiedza o społeczeństwie” w języku polskim. Jednocześnie ruszył drugi etap projektu, w którym uczniowie mogą rozpocząć rejestrację aby wziąć udział w konkursie.

Głównym celem projektu jest pogłębienie, wśród młodzieży polskiej na Litwie, świadomości obywatelskiej i praw przysługujących mniejszościom narodowym.

Na uczniów klas 9-12 czeka sześciotygodniowy cykl  audycji radiowych emitowanych na falach radia „Znad Wiliiw środy o godz. 15:10 oraz artykułów prezentowanych w piątkowym wydaniu gazety „Kurier Wileński“ Będziecie więc mieli możliwość pogłębienia wiedzy z zakresu sześciu zagadnień poruszanych na przedmiocie wiedza o społeczeństwie.

Wspólnie opracujemy następujące tematy:

  1. Aktywność obywatelska (18.10 – audycja, 20.10 – artykuł)
  2. Media (25.10 – audycja, 27.10 – artykuł)
  3. Prawa człowieka (8.11 – audycja,10.11 – artykuł)
  4. Problemy współczesnego świata (15.11 – audycja, 17.11 cialis generique – artykuł)
  5. Unia Europejska (22.11 – audycja, 24.11 – artykuł)
  6. Władza (29.11 – audycja, 1.12 – artykuł)

Pierwsza audycja radiowa do tematu „Aktywność obywatelska” zostanie wyemitowana w środę 18 października o godz. 15:10 na falach radia „Znad Wilii”, a artykuł opublikowany w gazecie „Kurier Wileński” – w piątek 20 października. 

Uczniów zapraszamy do rejestrowania się na platformie projektu wos.efhr.eu, wskazując szkołę i nauczyciela. Na platformie projektu zamieszczone zostaną również m.in. podręcznik z wiedzy o społeczeństwie, artykuły oraz nagrania audycji. Natomiast na naszym profilu na facebooku co tydzień będą zamieszczane dodatkowe pytania konkursowe, w których będzie możliwość wygrania – dwóch biletów do kina na dowolnie wybrany film.

Po wyemitowaniu wszystkich audycji i publikacji artykułów, w dniach 7 i 8 grudnia, odbędzie się egzamin online, sprawdzający zdobytą wiedzę z zakresu tematów jakie były omawiane. Będzie zawierał zarówno pytania testowe, jak również kilka pytań otwartych. Odpowiedź na większość z nich znajdziecie w naszych artykułach oraz audycjach radiowych.

Uczniów i nauczycieli zachęcamy również do sięgania po przygotowany przez EFHR razem z Fundacją Nowoczesna Polska, a w 2013 r. samodzielnie zaktualizowany przez EFHR, podręcznik „Polacy, Europejczycy, Obywatele”, który jest świetnym źródłem wiedzy nie tylko przygotowując się do egzaminu w ramach projektu, ale też w codziennej nauce.

Wszystkim uczniom, którzy wezmą udział w projekcie i przystąpią do egzaminu oraz ich nauczycielom wręczone zostaną dyplomy potwierdzające uczestnictwo. Dla trzech osób, które wykażą się najlepszą wiedzą zaplanowane są atrakcyjne nagrody: I miejsce – rower, II miejsce – lot balonem, III miejsce – bilety autobusem Eurolines do Rygi w obie strony, dla wyróżnionej osoby – gra planszowa. W tym roku, przewidzieliśmy również dodatkową nagrodę dla nauczyciela, którego uczeń zwycięży w konkursie, jest to dziesięciodniowy pobyt w klinice rehabilitacyjnej w Krojantach.

W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, prosimy o kontakt pod numerem +370 691 50 822 lub droga mailową: wos@efhr.eu.

Sponsorem biletów autokarowych jest przewoźnik Eurolines a nagrodę dla nauczyciela ufundowała Klinika rehabilitacyjna w Krojantach.

Patroni medialni  – codziennik „Kurier Wileński”, „Wilnoteka” oraz „Radio Znad Wilii”.

Życzymy powodzenia!

EFHR

2.0 MiB
185 Downloads

Powiązane artykuły

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Został on ustanowiony w dzień uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw…
Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Zmiany proponowane przez Ministerstwo i ich uzasadnienie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Litwy planuje wprowadzić zmiany…
Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Ustawa o mniejszościach narodowych na Litwie przyjęta – symboliczny krok bez kompleksowych rozwiązań i gwarancji praw

Dnia 7 listopada 2024 roku litewski Sejm przegłosował ustawę o mniejszościach narodowych. Przyjęcie ustawy było długo…