• 2017/11/21

Przedstawiciel EFHR na szkoleniu „Learning in EVS”

Przedstawiciel EFHR na szkoleniu „Learning in EVS”

W dniach od 13 do 17 listopada br. w Trokach odbyło się międzynarodowe szkolenie dla przedstawicieli organizacji koordynujących, wysyłających lub przyjmujących wolontariuszy programu „European Voluntary Service” (EVS). Przedstawicielem Europejskiej Fundacji Praw Człowieka (EFHR) była Agnieszka Malinauskaitė.

Na szkoleniu przedstawiciele mogli poznać dużo praktycznych porad, w jaki sposób pielęgnować talenty wolontariuszy, jak ważne jest być oporą oraz nauczycielem. Jedną z najważniejszych kwestii szkolenia było omawianie doświadczenia. W ten sposób przedstawiciele mogli podzielić się z innymi uczestnikami swoimi sposobami i pomysłami, porównać różnorodne sposoby oraz na zajęciach grupowych zrozumieć różne opinie i sugestie wszystkich uczestników.

W czasie wolnym uczestnicy mieli szansę poznać piękno i różnorodność Trok, co więcej zbliżyło do siebie przedstawicieli krajów bałtyckich.

Doświadczenie zdobyte na szkoleniu pomoże w przyszłości nie tylko w celach edukacji oraz opieki nad wolontariuszami, ale również spojrzeć innymi oczami na trudności i codzienne zmagania się każdej osoby.

EFHR w 2014 roku została oficjalnym członkiem sieci Europejskiego Wolontariatu Społecznego (EVS). W 2015 r. zakończyła projekt pt. „Youth for human rights”, w 2016 – Promote diversity, promote human rights, a w 2017 r. była organizacją koordynującą projekt “EVS in Special School – let’s learn together”, natomiast aktualnie EFHR wdraża projekt „Notice it! Human rights in our daily life” z naszą wspaniałą wolontariuszką Carmen Carą Lorente.

EVS jest częścią programu „Erasmus+”, który oferuje wsparcie finansowe dla instytucji oraz organizacji, które zajmują się edukacją, szkoleniami i młodzieżą w krajach Europejskich. Program stworzono w odpowiedzi na wyzwania stawiane w planach Unii Europejskiej, np. w strategii Europa 2020. Celem Wolontariatu jest wykształcenie umiejętności uczestników, zwiększenie ich zdolności do zatrudnienia, poprawienie systemu edukacji w całej Europie. Program ten jest świetną okazją dla młodych ludzi w wieku od 18 do 30 lat, aby odbyć wolontariat trwający od dwóch tygodni aż do 12 miesięcy w kraju z lub spoza Unii Europejskiej. Program ten daje wolontariuszom szansę wpływu na codzienną pracę organizacji w państwie, w którym odbywają wolontariat, wsparcia lokalnej społeczności, jak i szansę podniesienia swoich kwalifikacji oraz doświadczenia życia w innym kraju.

Aby wziąć udział w programie, wystarczy skontaktować się z organizacją wysyłającą w swoim kraju. Bazę danych organizacji akredytowanych można znaleźć tutaj. Organizacja zaproponuje możliwe projekty lub pomoże samodzielnie znaleźć projekt zagraniczny i zaaplikować poprzez organizację wysyłającą.

Listę akredytowanych na Litwie organizacji wysyłających można znaleźć tutaj. EFHR może zostać Twoją organizacją wysyłającą lub przyjmującą, jak również koordynującą projekt, w którym możesz wziąć udział. Zgłoś się do nas na adres evs@efhr.eu, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

EFHR

Powiązane artykuły

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Wspólnie dla lepszego jutra: przesłanie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka na rok 2025

Każdy nowy rok niesie ze sobą nowe nadzieje, cele i wyzwania. W obliczu dynamicznych przemian społecznych…
Dwujęzyczne tablice w Solecznikach są zgodne z prawem – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego na Litwie

Dwujęzyczne tablice w Solecznikach są zgodne z prawem – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego na Litwie

Naczelny Sąd Administracyjny na Litwie (LVAT) wydał przełomowe orzeczenie, uchylając decyzję Państwowej Inspekcji Językowej (VKI) i…
Prawa mniejszości narodowych w Europie – język mniejszości narodowych w użyciu

Prawa mniejszości narodowych w Europie – język mniejszości narodowych w użyciu

Regulacje unijne i międzynarodowe Kwestia nazewnictwa miejscowości w Europie, szczególnie w kontekście języków mniejszości narodowych, jest…