- 2018/04/12
Kwestia pisowni „w” jest nadal w toku
W dniu 10 kwietnia br. Sąd Dzielnicowy Miasta Wilna przyjął kolejne orzeczenie, w którym zobowiązał Urząd Stanu Cywilnego (USC) zmienić nazwisko obywatelki Litwy, która wyszła za mąż za obywatela Polski, na „Wojewoda“. Wg oceny sądu, zakaz przyznania nazwiska „Wojewoda“ jest nieproporcjonalny w stosunku do niedogodności, których doznałaby wnioskodawczyni w związku z zakazem wydania jej aktu ślubu z przybranym przez nią nazwiskiem męża z literą „w“. Zakaz wpisania do Ewidencji przybranego nazwiska męża z literą „w“ stworzyłby również warunki do naruszenia zasad poszanowania życia prywatnego oraz rodzinnego, jak również prawa do imienia i nazwiska.
Wnioskodawczyni w Polsce jest identyfikowana w dokumentach pod nazwiskiem „Wojewoda“. Dlatego zakaz wpisania do Ewidencji oraz zakaz wydania jej aktu ślubu z przybranym nazwiskiem „Wojewoda“ stworzyłby wnioskodawczyni administracyjnych, osobistych oraz zawodowych niedogodności zmieniając już posiadane dokumenty, jak również potwierdzając ich autentyczność, podróżując lub przetwarzając dokumenty dzieci.
Jest to już 36 orzeczenie sądowe w sprawach pisowni imion i nazwisk, które prowadzi Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR). W chwili obecnej są zarejestrowanych kilka projektów ustaw w sprawie pisowni imion i nazwisk, lecz kwestia ta nie jest nawet uwzględniona w programie sesji wiosennej w Sejmie.
Reprezentant wnioskodawców w sądzie i pomocnik adwokata Ewelina Dobrowolska przypomina, że w 2015 roku Sąd Dzielnicowy Wilna po raz pierwszy zobowiązał wydać akt ślubu z literą „w“. Sąd stwierdził, że nietykalność życia osobistego i rodzinnego osoby musi być priorytetem ponad żądaniem państwa w celu ochrony tożsamości kulturowej, co jest sprzeczne z nowymi warunkami od czasu wstąpienia Litwy do Unii Europejskiej, swobodnego przepływu obywateli, faktu, że państwa Unii już nie dzielą granice oraz sprzeczne z prawem do przybrania wybranego nazwiska.
Do tej pory sądy wydały korzystne orzeczenia dotyczące wydawania dokumentów stanu cywilnego z literami „w“, „x“ lub „q“, a rodziny coraz częściej zwracają się do sądów z powodu pisowni imion i nazwisk. Mimo tych okoliczności ustawodawca nadal nie przyjmuje ustawy rozwiązującej problem pisowni imion i nazwisk.