- 2018/05/16
Przedstawiciel EFHR wziął udział w kilku szkoleniach na temat mowy nienawiści na Węgrzech oraz w Czechach
Europejska Fundacja Praw Człowieka (EFHR) w ciągu ostatniego miesiąca uczestniczyła w kilku szkoleniach na temat mowy nienawiści. W dniach 11-12 kwietnia br. prawnik Fundacji Leszek Jankowski uczestniczył w szkoleniach z zakresu profesjonalnej pomocy prawnej ofiarom przestępstw i mowy nienawiści. Wydarzenie to miało miejsce w stolicy Czech, Pradze, a jego głównym celem było zwiększenie wsparcia ofiarom przestępstw na tle nienawiści poprzez wzajemną edukację i wymianę wiedzy. Podobnie w dniach od 5 do 12 maja br. prawnik EFHR uczestniczył także w wymianie młodzieżowej, która odbyła się w mieście Levelek na Węgrzech. Celem tej wymiany było omówienie zjawiska przemocy w internecie, dyskryminacji i walce z tym zjawiskiem oraz dowiedzieć się, jak poradzić sobie w ewentualnych ryzykownych sytuacjach w internecie.
Podczas pierwszego szkolenia w Pradze uczestnicy wzięli udział w kilku warsztatach związanych z przestępstwami na tle nienawiści, ich rozpoznawaniem, dochodzeniem i pomocą prawną ofiarom. Omówili także definicję przestępstw na tle nienawiści, perspektywę psychologiczną ofiar oraz kilka aspektów prawnych, takich jak prawo do skutecznego dochodzenia, odpowiednie prawodawstwo i sprawy Unii Europejskiej.
Podczas wymiany młodzieżowej na Węgrzech przedstawiciel EFHR miał możliwość wzięcia udziału w kilku warsztatach obejmujących szeroki zakres tematów na platformach internetowych: prawa człowieka, dyskryminacja ze względu na płeć, drwiny, przemoc internetowa, zastraszanie, prywatność, mowa nienawiści i możliwe plany działania w takich sytuacjach. Poza tymi zadaniami uczestnicy uczestnicy uczestniczyli w działaniach mających na celu podniesienie swojej świadomości kulturowej zarówno w odniesieniu do krajów pochodzenia uczestników, jak i Węgier.
EFHR aktywnie uczestniczy w wymianach młodzieżowych oraz szkoleniach, które odbywały się w wielu różnych krajach w ciągu ostatnich pięciu lat, związanych z mową nienawiści. EFHR uważa, że jej udział w tego typu wydarzeniach jest bardzo ważny w celu zdobycia szerokiej wiedzy na temat zwalczania mowy nienawiści w internecie. W ciągu ostatnich ośmiu lat wysłano już ponad 600 wniosków do prokuratur, a 50 spraw zostało wygranych. Obecnie EFHR zajmuje się sprawą przeciwko osobie, która rzekomo propagowała nienawiść do Rosjan.