• 2018/10/12

Dyskusja „Nie ma miejsca na rasizm w piłce nożnej”

Dyskusja „Nie ma miejsca na rasizm w piłce nożnej”

W dniu 11 października br odbyła się dyskusja pt. „Nie ma miejsca na rasizm w piłce nożnej”, zorganizowanej przez Europejską Fundację Praw Człowieka (EFHR), podczas której omówiono granice tolerancji w sporcie, doświadczenia sportowców, walkę Służby Rzecznika Równych Szans z przejawami dyskryminacji i rasizmu oraz praktykę sądową Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jak również próbowano odpowiedzieć na pytanie „Ile tolerancji jest w piłce nożnej?”.

Dyskusję rozpoczęła praktykantka EFHR, Veronika Lisauskaitė, przestawiając działalność Fundacji, wówczas Vytis Muliuolis, przedstawiciel Służby Rzecznika Równych Szans oraz kierownik Departamentu ds. Prawnych, przedstawił słuchaczom praktyczną część walki Służby z dyskryminacją. Agnė Žiūkaitė, gracz w drużynie Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie (VDA) i w Niedzielnej Lidze Piłki Nożnej (NLPN) drużyny „SK Pressas” podzieliła się spostrzeżeniami na temat granic tolerancji w piłce nożnej. Prelegentka podkreśliła, że została demokratycznie przyjęta do drużyny, poprzez głosowanie. Wyniki głosowania były pozytywne, a A.Žiukaitė argumentowała, że jej przyjęcie do zespołu zobowiązało innych graczy do zachowania tolerancji. Dziewczyna przyznała, że dosyć często zdarza jej się na boisku usłyszeć słowa niecenzuralne, ale opisuje je jako element języka emocjonalnego. Dalius Matvejevas, przedstawiciel Związku Piłki Nożnej Regionu Wileńskiego, powiedział, że przeciwnik często próbuje ośmieszyć najbardziej unikatową cechę przeciwnika (kolor skóry, figurę, kolor włosów lub płeć), ale jest to głównie związane z niesportowym zachowaniem, a sędzia w drużynie musi kontrolować przeciwnika odpowiednimi kartkami. Prelegent podkreślił, że gracze powinni być częściej zdyscyplinowani. A. Žiūkaitė na koniec oznajomiła, że największą obrazą jest, gdy nie jest ona traktowana na równi z innymi graczami, gdy przeciwnik naumyślnie gra słabiej.

Pod koniec dyskusji prawnik EFHR, Leszek Jankowski, przedstawił orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwość Unii Europejskiej z walką z rasizmem oraz dyskryminacją, wkrótce potem prelegentom rozdano symboliczne nagrody. Ta dyskusja była częścią Tygodnia Akcji „Football people”, organizowaną przez „Fare Network”, a jej celem jest powstrzymanie dyskryminacji i rasizmu w piłce nożnej, zwiększenie poziomu tolerancji graczy, amatorów i widzów tej dziedziny sportu.

EFHR pragnie podziękować Samorządowi miasta Wilna, prelegentom oraz słuchaczom, którzy aktywnie dyskutowali na temat „Nie ma miejsca na rasizm w piłce nożnej”.

 

Powiązane artykuły

Litewska Izba Adwokacka: kara dyscyplinarna za nienawistny wpis wobec litewskiego Polaka

Litewska Izba Adwokacka: kara dyscyplinarna za nienawistny wpis wobec litewskiego Polaka

Sąd Honorowy Litewskiej Izby Adwokackiej po zbadaniu okoliczności sprawy na rozprawie w dniu 12 grudnia 2024…
10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Został on ustanowiony w dzień uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw…
Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych – krytyczna analiza propozycji nowelizacji ustawy o oświacie

Zmiany proponowane przez Ministerstwo i ich uzasadnienie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu Litwy planuje wprowadzić zmiany…